W niedzielę 14.08, w wigilię Wniebowzięcia NMP, eucharystię odprawi abp Tadeusz Gocłowski. Po południu odbędzie się nabożeństwo maryjne z procesją do “Studzienki” – kaplicy znajdującej się poza murami klasztoru i bazyliki, gdzie wg tradycji odnaleziono cudowna figurę.
W uroczystość Wniebowzięcia NMP sumie odpustowej w Bazylice Dominikanów przewodniczył będzie kard. Henryk Gulbinowicz, a homilie wygłosi bp przemyski Marian Rojek. Trzydniowe uroczystości zakończą Nieszpory sprawowane przez braci dominikanów.
Początki sanktuarium MB Bolesnej w Jarosławiu sięgają 1381 r., kiedy to pasterze szukający zagubionego bydła zobaczyli na drzewie dzikiej gruszy figurę Matki Bożej. Wybudowano w tym miejscu drewnianą kaplicę, którą z czasem zastąpił murowany kościół gotycki.
Figura MB Bolesnej pochodzi z XIV wieku. Wykonana została z drzewa polnej gruszy przez nieznanego autora być może jednego z pustelników mieszkających w lasach okalających średniowieczny Jarosław. Figura jest polichromowana. Posiada 67 cm wysokości oraz 45 cm szerokości. Od momentu znalezienia w 1381 roku jest przedmiotem kultu. W 1636 roku została przez ówczesnego biskupa przemyskiego uznana za cudowną. W roku 1755 ukoronowano ją koronami papieskimi Klemensa XII przez biskupa Wacława Sierakowskiego. O koronację u papieża prosił sam Jakub Sobieski, syn króla Jana. Sam król Jan III Sobieski i jego żona Marysieńka bywali w tym miejscu wielokrotnie. Niestety w 1831 roku korony zostały skradzione. W stulecie pierwszej koronacji 8 września 1856 r. odbyła się rekoronacja Figury.
Dominikanie obecni są w tym miejscu od 13 czerwca 1777 r. kiedy to opuścili swój klasztor w Bochni i przywędrowali do Jarosławia. W 1966 roku papież Paweł VI nadał kościołowi Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu tytuł Bazyliki Mniejszej.
Więcej na: jaroslaw.dominikanie.pl