Od sześciu do siedmiu tysięcy uczestników oczekuje się 16 sierpnia na kulminacyjnej uroczystości związanej z obchodami tegorocznej potrójnej rocznicy: setnych urodzin Brata Rogera (1915), 10 lat od jego śmierci (16 sierpnia 2005) i 75 lat od założenia Wspólnoty (1940).
Wielkie spotkanie młodych ludzi, pod hasłem: “Aby odnowić więzi solidarności”, odbędzie się od 9 do 16 sierpnia. Przygotowano wyjątkowy program: każdego dnia podczas warsztatów tematycznych około dwudziestu zaproszonych gości przedstawiać będzie uczestnikom swoją wizję solidarności.
Z tej okazji brat Alois, przeor Taizé, skierował do młodych ludzi przesłanie, w którym pisze między innymi, że “ludzkość przeżywa czas trudnych przemian, które nie wiadomo, do czego doprowadzą. Są tacy, którzy tak koncentrują się na tym, co się nie udaje, że tracą nadzieję. Inni umieją dostrzec zalążki nowego życia… Pozdrawiamy z Taizé wszystkich, którzy na całym świecie opowiadają się po stronie nadziei. Oni się spodziewają globalizacji solidarności i już nią żyją. Razem z nimi chcielibyśmy postawić kolejny krok na tej wspólnej drodze”.
Po raz pierwszy wszyscy bracia Wspólnoty żyjący we fraterniach na różnych kontynentach powrócą w tym samym czasie do Taizé i przez kilka dni cała wspólnota będzie razem. Bracia będą opowiadać o swoim życiu w tych wspólnotach na warsztatach proponowanych każdego popołudnia.
W dniu 16 sierpnia, o godzinie 16.00, Wspólnota zaprasza wszystkich tych, którzy chcą przyjechać do Taizé na modlitwę upamiętniającą Brata Rogera.
Zgromadzi ona około stu zwierzchników Kościołów: katolickiego, prawosławnego i protestanckiego, przedstawicieli innych religii i tysiące młodych ludzi ze wszystkich kontynentów.
2 sierpnia niedzielna Eucharystia w Taizé była transmitowana na żywo przez telewizję francuską France 2 w programie “Jour du Seigneur” (Dzień Pański). Z kolei od 30 sierpnia do 6 września odbędzie się międzynarodowe sympozjum na temat wkładu Brata Rogera do myśli teologicznej. To spotkanie jest dla młodych teologów wieku do 40 lat – studentów teologii, badaczy lub osób zaangażowanych już od kilku lat w posługę w Kościele.
Od 8 do 17 sierpnia specjalna ekipa będzie pomagać dziennikarzom, którzy przyjadą, by relacjonować wydarzenia związane z międzynarodowym spotkaniem w Taizé. Sala prasowa będzie otwarta od 9.15 do 12.00 i od 14.00 do 20.15 w małym domku, zwanym “Isba” po prawej stronie kościoła Pojednania. W celu zgłoszenia swojego przyjazdu należy jak najszybciej napisać na adres: media@taize.fr.
Za: www.deon.pl.