Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce południowo-wschodniej. Opiekują się nim franciszkanie konwentualni, tutaj znajduje się również nowicjat krakowskiej prowincji zakonu.
Odpust rozpocznie dzisiaj o 14.00 poświęceniem szat Matki Bożej w kościele i procesją do kaplicy Domku Matki Bożej. Wieczorem Msza św. i nabożeństwo o beatyfikację Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.
Zakonnik zmarł w 1921 r. w wieku 31 lat na gruźlicę. Był gorliwym kapłanem i, mimo młodego wieku, został magistrem nowicjatu. Jego przyjaciel o. Maksymilian Maria Kolbe tak scharakteryzował swojego współbrata: “O. Wenanty nie silił się na rzeczy nadzwyczajne, ale zwyczajne wykonywał w sposób nadzwyczajny”.
12 sierpnia jest tradycyjnie dniem przybywania pieszych pielgrzymek z różnych parafii archidiecezji przemyskiej. O 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek. Później koncert zespołu kleryków franciszkańskich Fioretti.
Charakterystycznymi nabożeństwami Odpustu Kalwaryjskiego są Dróżki: 13 sierpnia Pogrzebu Matki Bożej, a 14 – Pana Jezusa. Pątnicy przemierzają wyznaczone trasy między kapliczkami, rozmieszczonymi na całym wzgórzu oraz u jego stóp. Prowadzą one przez las, łąki oraz płynącą rzekę Wiar, nazywaną Cedronem. Rozważaniom Dróżek Pogrzebu Matki Bożej będzie przewodniczył biskup pomocniczy Adam Szal. On też 13 sierpnia odprawi główną tego dnia Mszę św.
14 sierpnia Mszy św. przewodniczył będzie abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia o 23.00 przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała. O północy rozpocznie się Msza św. prymicyjna neoprezbiterów franciszkańskich.
Sumie z procesją eucharystyczną na zakończenie Wielkiego Odpustu będzie przewodniczył 15 sierpnia w południe prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz.
Tradycyjnie od wielu lat na sierpniowy odpust do Kalwarii Pacławskiej zmierzają pielgrzymi z różnych stron Polski a nawet z zagranicy. Większość grup pielgrzymkowych dotrze do Kalwarii w piątek popołudniu. Będą to piesi pielgrzymi z całej archidiecezji oraz z Mościsk na Ukrainie. Wiele osób przyjedzie także samochodami, niektórzy tylko na kilka godzin. Często wśród przybyłych są osoby z zachodniej Polski oraz z niedalekich miejscowości na Słowacji i w Ukrainie.
Za: www.deon.pl.