Wystawa prezentująca znaczenie opactwa w Cluny oraz związki Tyńca z tym słynnym klasztorem rozpoczęła rok w opactwie tynieckim pod hasłem „Nadzieja tradycji”. Poprzez wystawę i wydarzenia jej towarzyszące chcemy zwrócić uwagę na bogactwo tradycji monastycznej, czerpiąc z przeszłości, nie chcemy być w nią jednak wpatrzeni, lecz z nadzieją odkrywać aktualność dziedzictwa benedyktyńskiego współcześnie.
Wernisaż zaszczycił swoją obecnością wice-konsul Republiki Francji Alain Schneider, gdyż wystawa objęta została honorowym patronatem konsula generalnego Republiki Francji. Partnerów wystawy reprezentowały dr Barbara Berska, dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Anna Sobańska, kierownik Oddziału Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej.
Sponsorem głównym wystawy jest firma Leroy Merlin, którą reprezentował dyrektor ds. Rozwoju pan Rafał Krzepkowski. Dzięki wsparciu finansowemu Leroy Merlin udało się sprowadzić z Francji wierną kopię zwornika z przedstawieniem Baranka Paschalnego, wykonaną specjalnie na wystawę tyniecką. Do końca maja, dzięki wsparciu Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A., można na ekspozycji podziwiać oryginał najstarszego dokumentu potwierdzającego posiadłości opactwa tynieckiego wystawiony przez legata papieskiego ok. 1124, a odnowiony w 1275 przez Bolesława Wstydliwego, od czerwca zostanie od zastąpiony przez faksymile.
Serdecznie zapraszamy codziennie od 10.00 do 18.00.