Wawiórka: 600 lat parafii i 85 lat konsekracji świątyni (Kanonicy Regularni Laterańscy)

W niedzielę 16 czerwca, w kościele Przemienienia Pańskiego w Wawiórce odbyły się uroczyste obchody 600 lat ustanowienia parafii, a także 85 lat konsekracji świątyni.

Witając uczestników, Proboszcz parafii ks. Andrzej Roubo CRL powiedział, że uroczystość jest „dowodem siły i wytrwałości Kościoła Chrystusowego, ożywionego mocą Ducha Świętego”. „Poprzednie pokolenia mimo wielkich trudności wiernie trwały przy Chrystusie, Jego Ewangelii. Jesteśmy ich spadkobiercami, a naszym obowiązkiem jest zachowanie tego skarbu i przekazanie go potomnym”- powiedział kapłan.

Obchody zgromadziły wielu wiernych. Wśród nich znaleźli się znamienici goście, m.in. J.E. ks. bp Aleksander Kaszkiewicz – Ordynariusz Diecezji Grodzieńskiej, ks. Giuseppe Cipolloni CRL – Opat Generalny Kanoników Regularnych Laterańskich, ks. Marian Szczecina CRL – Wizytator Polskiej Prowincji Kanoników Regularnych Laterańskich, ks. Maciej Siepietowski CRL – Rektor Wyższego Seminarium Kanoników Regularnych Laterańskich, ks. Marcin Kordel CRL – Proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Birmingham.

Uroczysta Msza święta rozpoczęła się o godzinie 11.00. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił J.E. Bp Aleksander Kaszkiewicz. W kazaniu ks. Biskup przedstawił wszystkim historię parafii.

Pierwsza wspólnota chrześcijańska pojawiła się w Wawiórce w 1413 roku. Fundatorami pierwszego drewnianego kościoła pw. Ducha Świętego byli miejscowi właściciele ziemscy – Zygmunt Galginowicz i jego matka Zofia. W drugiej połowie XV wieku świątynia została zniszczona, a nową wybudowano dopiero w 1736 roku. Przetrwała ona do 1840 roku. W 1840 roku Samuel Kastrowski pobudował pierwszy kościół murowany, ale podczas I wojny światowej został niemal całkowicie zniszczony.

W latach 1926-1928 w Wawiórce wzniesiono nową murowana świątynię, która 13 listopada 1928 roku została wyświęcona przez dziekana z Lidy, ks. Hipolita Bajarunca, jako kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Od 1930 roku proboszczem parafii został ks. Seweryn Janowski. W latach 1949-54 duchowny trafia do obozu, a po powrocie z zesłania znów pełni służbę kapłańską w Wawiórce.

Na prawie dwie dekady (1958- 1975)  parafia została pozbawiona opieki duszpasterskiej, a kościół był wykorzystywany jako stajnia, a później jako magazyn nawozów. Od 1995 roku w parafii Przemienienia Pańskiego w Wawiórce służą Kanonicy Regularni Laterańscy. Od 20 prawie służą Sióstry Misjonarki Chrystusa Króla. W okresie międzywojennym Wawiórka leżała w woj. nowogródzkim, w powiecie lidzkim.

W 1921 roku miejscowość liczyła 107 mieszkańców. We wsi znajduje się cmentarz, na którym był pochowany mjr Jan Piwnik „Ponury”, legendarny dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.

Galeria, Źródło

Za: www.kanonicy.pl.

Wpisy powiązane

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI EPISKOPATU POLSKI DS. ŻYCIA KONSEKROWANEGO

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KWPZM

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia