„Pierścień Rybaka nazywa się tak, ponieważ św. Piotr był rybakiem, a Jezus uczynił go rybakiem ludzi – ks. Federico Lombardi SJ. – Tym razem na pierścieniu nie jest ukazany Piotr zarzucający sieci, ale trzymający w dłoni klucze. Jest to dzieło włoskiego artysty Enrico Manfriniego. Papież wybrał ten pierścień spośród trzech przedstawionych mu przez mistrza papieskich ceremonii. Wykonany jest z pozłacanego srebra”.
Paliusz, który otrzyma Papież, będzie tym samym, którego używał Benedykt XVI – poinformował watykański rzecznik prasowy. Ponadto dodał, że Ojciec Święty zachowuje swój dotychczasowy herb biskupi. Przedstawia on na błękitnej tarczy w górnej części czerwone litery IHS, czyli skrót imienia Jezus, na tle promienistego słońca z krzyżem i trzema gwoźdźmi. Jest to emblemat zakonu jezuitów, do którego należy Franciszek. W dolnej części tarczy herbowej widać gwiazdę, symbol Matki Bożej, i kwiat spikanardu, symbolizujący św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego. W tradycji ikonograficznej krajów języka hiszpańskiego Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przedstawia się bowiem z tym właśnie kwiatem.
Papież zachowuje także dotychczasowe zawołanie biskupie: Miserando atque eligendo – „Okazując miłosierdzie i wybierając”. Są to słowa św. Bedy Czcigodnego, który żył na przełomie VII i VIII wieku, komentujące ewangeliczny opis powołania Mateusza przez Pana Jezusa.
bz, ak/ rv