Warszawa: 320-lecie kościoła Ojców Bernardynów

Warszawscy bernardyni udostępnili do zwiedzania w swoim kościele na Czerniakowie wystawę p.t. „Skarby oo. Bernardynów na Czerniakowie”. Turyści i pielgrzymi mogą zaczerpnąć tutaj z bezpośredniego źródła wiedzę o historii tego kościoła i Warszawy.

Kościół p.w. św. Antoniego na Czerniakowie, zaprojektowany przez czołowego architekta epoki Tylmana z Gameren i wzniesiony w latach 1686-1689 to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w Warszawie. Historycy sztuki określają ten kościół mianem „wybitnego dzieła sztuki barokowej w Polsce”.

Do dzisiaj możemy tam podziwiać wykonane przez włoskich artystów bogate freski i sztukaterie, zdobiące ściany i sufit świątyni.

W ubiegłym roku warszawscy bernardyni obchodzili właśnie 320-lecie wydania aktu fundacyjnego kościoła przez marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

Rocznica, przypadająca na 19 października 2013 roku zainspirowała bernardynów oraz Biuro Stołecznego Konserwatora zabytków do przygotowania plansz, prezentujących historie czerniakowskiego kościoła.

Wystawa pt. „Kościół Bernardynów na Czerniakowie – dzieło, artyści i projekty Tylmana z Gameren” została zainstalowana i uroczyście otwarta na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków na Nowym Świecie 18 października 2013 r.

Na uroczyste otwarcie wystawy przybył prowincjał bernardynów Krakowa, o. Jarosław Kania OFM. Obecni byli ojcowie i bracia z warszawskiego klasztoru z gwardianem o. Franciszkiem Zienkiewiczem OFM.

Te właśnie plansze obecnie prezentowane są w bernardyńskiej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Czerniakowskiej.

Oprócz plansz ekspozycja zawiera cenne zbiory świątyni, jak rzeźby, zabytkowe ornaty, kielichy, relikwiarze, monstrancje, paramenty liturgiczne.

Udostępnione są też do zwiedzania krypty, gdzie pochowani są fundator Stanisław Herakliusz Lubomirski i zasłużeni „dobrodzieje” klasztoru i kościoła.

Wystawa „Skarby oo. Bernardynów na Czerniakowie” otwarta jest przez cały czerwiec, w niedzielę przez cały dzień, oraz w soboty od 10.00 do 16.00.

Anna Dziemska

foto: Anna Dziemska

Za: www.franciszkanie.pl.

Wpisy powiązane

Darczyńca przekazał kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup organów dla parafii Braci Mniejszych Kapucynów

Warszawa: Dzień Jedności Rodziny Salezjańskiej

Sercanie: Historyczne wydarzenie w klasztorze w Stopnicy