„Nie spodziewałem się, że tyle rodzin ewangelizuje. Z tekstów przebija radość i trud ewangelizacji misyjnej. Widać rolę małżeństw w tym dziele, a także dzieci, które czasem szybciej odnajdują się w nowej rzeczywistości niż dorośli. Wszyscy podkreślają, że wyjazdy misyjne spajały małżeństwa i budowały ich wiarę.” – pisze w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny poznańskiego czasopisma.
Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy przedstawiają działalność misyjną rodzin. Ks. Paweł Pacholak, teolog rodziny, dostrzega zapał przekazywania wiary jako jeden z ważnych elementów rodziny chrześcijańskiej. Karol Fromont opisuje prowadzoną przez swoją rodzinę ewangelizację w Stanach Zjednoczonych i na Filipinach. Rafał Solski przedstawia dzieci jako młodych misjonarzy w Mongolii. Marta i Jan Kaczmarkowie pracujący w Papui Nowej Gwinei opisują misje wśród Perukowców, Olek Kaczmarek w Tanzanii, a Adela Lemańska w Republice Południowej Afryki. Autorzy piszą o rodzinach w misji Drogi Neokatechumenalnej w Serbii i Kenii. Ważnym elementem prowadzenia misji przez rodziny są dzieci. O ich życiu na misjach w Ugandzie oraz Peru również przeczytamy na łamach pisma.
Drugim tematem wydania są analizy misyjnego zaangażowania kanonizowanych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II dokonane przez oo. Alfonsa Kupkę OMI oraz Wojciecha Kluja OMI.
W 166. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z Przemysławem Babiarzem, znanym komentatorem sportowym, o przekazywaniu wiary w rodzinie, jego spotkaniach z Janem Paweł II oraz o wierze sportowców. Natomiast o szacunku do rodziny, życia, wierności wartościom rozmowę przeprowadzono z Kają Godek, żoną i matką działającą w ruchu pro-life.
O sytuacji rodziny i jej redefinicji w Europie pisze Tomasz Terlikowski, o instytucji rodzin w różnych religiach religiolog prof. Eugeniusz Sakowicz, a o prześladowaniu chrześcijan w Iraku ks. Rafał Cyfka z PKwP.
„Nie tak dawno temu, gdy Indianie żyli w izolacji, każdego ranka jeszcze przed wschodem słońca cała rodzina spotykała się przy ognisku. Ojciec rodziny opowiadał mity, czyli święte opowieści. Słuchając tych opowiadań, młodzi uczyli się swojej kultury, szacunku do starszych i przygotowania do dorosłego życia”. To fragment zapisków z wyprawy etnologa i teologa Danuty Prot do ekwadorskiego buszu, gdzie przyglądała się życiu tradycyjnych rodzin.
W wakacyjnym wydaniu czasopisma znajdują się też informacje dotyczące projektu „Adopcji misyjnej” prowadzonego przez redakcję, budowy potrzebnej studni na Madagaskarze, a także szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki”, tym razem o misjach na Saharze Zachodniej.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronnicowy dwumiesięcznik założony w 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Aldonę Piwko, Beatę Zajączkowską, Eugeniusza Sakowicza czy ks. Andrzeja Dragułę. W piśmie gościli też m.in. Wojciech Cejrowski, Jasiek Mela, Robert „Litza” Friedrich, Wanda Błeńska, Anna Golędzinowska czy Varis Dirie. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych, antropologicznych. To czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży i na www.misyjnedrogi.pl.
mw OMI/Poznań (KAI)
Za: www.oblaci.pl.