W sobotę, dnia 12 września 2015 r. odbyła się VII pielgrzymka międzydiecezjalna osób życia konsekrowanego do świętogórskiego sanktuarium.
W Roku Życia Konsekrowanego pielgrzymka ta stała się – poprzez procesyjne przejście od Gostyńskiej Fary na Świętą Górę – manifestacją dla środowiska gostyńskiego, świadectwem życia i radosnej służby osób zakonnych o różnorodnej duchowości i charyzmatów. Początek tej pielgrzymki miał miejsce w Farze Gostyńskiej, gdzie do zgromadzonych (ok. 300 osób konsekrowanych) słowo powitania powiedział ks. prałat Artur Przybył, były proboszcz i dziekan parafii farnej. Obecni byli biskupi; bp Zdzisław Fortuniak, duchowy opiekun osób konsekrowanych w Arch. Poznańskiej, a także bp Marian Błażej Kruszyłowicz OFMCov senior Arch. Szczecińsko-Kamieńskiej.
Po modlitwie i krótkiej refleksji w Farze ulicą Jana Pawła II wyruszyła procesja na Świętą Górę. Tę trasę, kilka tygodni przed wyborem na Stolicę Piotrową, pokonywał kard. Karol Wojtyła. W czasie procesji śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, a następnie Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najśw. Maryi Panny. Przedstawiciele poszczególnych rodzin zakonnych nieśli relikwie Założycieli oraz świętych i błogosławionych swoich Zgromadzeń.
Na przybycie pielgrzymki w Świętogórskiej Bazylice oczekiwali ci, którzy z różnych powodów nie mogli podjąć trudu pielgrzymki pieszej. Po wypełnieniu Bazyliki bardzo licznie zgromadzonymi uczestnikami dokonano odsłonięcia obrazu Matki Bożej Świętogórskiej, a następnie przełożony świętogórskiej kongregacji ks. Marek Dudek COr powitał wszystkich obecnych. Sięgając do historii wspomniał cudowne uzdrowienie w 1495 r. szlachcica Krzyżanowskiego i dziękczynną procesję z Gostyńskiej Fary na Świętą Górę, między innymi powiedział: „wówczas cały lud gostyński przybył, by dziękować Matce Bożej za dar cudownego uzdrowienia tego człowieka i za wszystkie łaski, jakie otrzymał gostyński lud, tak samo i my dzisiaj przybywamy tym szlakiem – szlakiem dziękczynienia i zawierzenia Matce Bożej”. Witając zgromadzone osoby konsekrowane życzył wszystkim doświadczenia opieki Matki Bożej i głębokiej radości – filipowej radości, oraz by owoce tegorocznego spotkania na Świętej Górze trwały w nas wszystkich i w naszych wspólnotach jak najdłużej”.
Następnie O. Maciej Biskup OP z dominikańskiego konwentu w Szczecinie wygłosił konferencję. W oparciu o tekst Ewangelii J 2,1-12 – Wesele w Kanie Galilejskiej mówił o radości osoby konsekrowanej – o głębokiej radości płynącej z oddania swego ciała i życia Panu Bogu – o radości płynącej z obdarowania i realizacji powołania zakonnego – o radości z życia pełnią Ducha Świętego. Snując refleksje przestrzegał, by osoby konsekrowane nigdy nie traciły z oczu i ze swojego życia widoku oblicza Boga, by nie traciły tej głębokiej radości płynącej z życia obecnością Pana Boga i równocześnie zachęcał powołanych do tego, by patrzyli z nadzieją w przyszłość, by wychodzili do ludzi z weselem i modlitwą w sercu. Przykładem takiego życia jest Maryja Służebnica Pańska, która zawsze wierzyła w moc Boga, która przez swą wiarę przyspieszyła działanie Boga. To wzór i zadanie dla osób konsekrowanych – przyspieszać działanie Boga, by owoce Paschy Jezusa stawały się udziałem wszystkich ludzi. Potrzeba mocnej wiary – mówił Prelegent – w to, że ta Pascha się dokonała i dokonuje dzisiaj, a osoba konsekrowana ma być źródłem nadziei dla innych, że Boże Słowo zadziała, że i dzisiaj Jezus objawia Swoją moc. Wskazał również na Maryję, która jest pełna współczucia, a współczucie jest potrzebne, bo ono otwiera serce na potrzeby innych. Maryja współodczuwa i niesie w sobie i sobą nadzieję oraz czułość. Kończąc powiedział: „Bóg dzisiaj zaprasza nas do tego, byśmy jako osoby konsekrowane na wzór Maryi byli pełni współczucia, byśmy patrzyli oczami pełnymi ducha Jezusa i dawali innym nadzieję, radość i Boską czułość”.
Po konferencji był czas na adorację Najświętszego Sakramentu – chwila na osobistą refleksję i medytację. W tym czasie była też okazja do spowiedzi św.
Centralnym punktem tej pielgrzymki była koncelebrowana MSZA ŚWIĘTA, której przewodniczył i homilię wygłosił Bp Marian Błażej Kruszyłowicz franciszkanin. Współkoncebransami byli ks. Bp Zdzisław Fortuniak, przewodniczący wydziału ds. życia konsekrowanego w arch. poznańskiej i dość liczne grono kapłanów zakonnych z sześciu diecezji.
Słowo podziękowania za wspólne spotkanie i modlitwę wypowiedziała przedstawicielka diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Po zakończeniu Mszy św. tradycyjnym zwyczajem odbyła się procesja do grobu Sióstr Elżbietanek, które były internowane w czasach PRL-u, a także przy grobie sióstr w cieniu Bazyliki modlitwą uczestników pielgrzymki objęto wszystkie zmarłe osoby konsekrowane, które poświęciły życie w służbie Bogu i Kościołowi. Modlitwom tym przewodniczył ks. Jarosław Staszewski TCHR ze Szczecina.
Kolejnym punktem pielgrzymki był wspólny posiłek – okazja do rekreacyjnego spotkania.
W drugiej części pielgrzymkowego w Bazylice Świętogórskiej odbył się godzinny koncert z okazji 500- lecia urodzin Świętego Filipa Neri.
Ostatnim punktem modlitewnego spotkania były Nieszpory, które prowadzili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów Prowincji Katowicko-Panewnickiej, a Słowo Boże wygłosił ks. Paweł Bogdanowicz COr ze wspólnoty świętogórskiej.
Na zkończenie VII Międzydiecezjalnej Pielgrzymki Osób Konsekrowanych na Świętą Górę podsumowanie i podziękowanie wypowiedział bp Zdzisław Fortuniak, który oficjalnie zapowiedział termin następnej VIII Międzydiecezjalnej Pielgrzymki w Roku Życia Konsekrowanego nas 10 września 2016 r. , jak również poinformował, że organizacją tegoż spotkania zajmować się będzie Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska. Słowo końcowe wygłosił ks. dr Zbigniew Starczewski COr prokurator polskiej federacji filipińskiej – referent ds. męskich instytutów życia konsekrowanego Arch. Poznańskiej, w którym podziękował ks. bp Zdzisławowi Fortuniakowi i wszystkim osobom życia konsekrowanego zgromadzonym w świętogórskim sanktuarium, do którego również zaprosił na następne spotkanie 2016 r.
Ks. Zbigniew Starczewski COr
Prokurator Federacji Kongregacji
Oratorium św. Filipa Neri w Polsce