Uroczysta Eucharystia została odprawiona w kościele salezjańskim we Lwowie w dniu patronalnego święta “Santa Maria del Patrocinio”, będącego odpowiednikiem bizantyjskim salezjańskiego święta Wspomożycielki. Przewodniczył jej sam jubilat, a koncelebrował biskup ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, bp Yosyf Milan, pomocniczy biskup Kijowa.
Bp Sapelak, liczący 92 lata, emerytowany biskup Eparchii obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Argentynie, chciał uczcić swój jubileusz w sercu salezjańskiej obecności salezjanów ukraińskich – na placówce we Lwowie, do której wielkiego rozwoju przyczynił się w latach 90-tych, zakładając parafię salezjańską pw. Matki Bożej („Pokrow”) – pierwszy dom salezjański w postsowieckiej Ukrainie.
W czasie celebracji bp Yosyf Milan odczytał list gratulacyjny nadesłany przez arcybiskupa większego Światosława Szewczuka wraz z 50 białymi różami: “Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze życzenia w dniu swojego złotego jubileuszu, który jest świadectwem wielkiego błogosławieństwa Bożego względem Księdza Biskupa i naszego Kościoła greckokatolickiego oraz wyrazem serdecznego podziękowania za Jego służbę”.
Potem ks. Pellizzari odczytał słowa pozdrowienia i życzeń Przełożonego Generalnego, ks. Pascuala Cháveza: “Z uczuciem wdzięczności chcę serdecznie podziękować Księdzu Biskupowi za sposób, w jaki przeżywał, wspaniałomyślnie, prosto i z oddaniem, swoją posługę Pasterza, a przede wszystkim podziękować Księdzu Biskupowi za gorliwość, z jaką umiał podtrzymać żywym Charyzmat Salezjański na Ukrainie, charyzmat, który po powrocie salezjanów rozwinął się i wydał obfite owoce w postaci powołań i zaangażowania na rzecz wychowania młodzieży”.
Biskup Sapelak, urodzony 13 grudnia 1919 r. w Ryszkowej Woli, w Polsce, po ukończeniu trzyletniej nauki w przemyskim gimanzjum, w 1937 r. wyjechał z pięcioma innymi chłopcami do Włoch. Po studiach, które odbył w Turynie, został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1949 r. W 1951 r. został mianowany dyrektorem Ukraińskiego Małego Seminarium we Francji, a następnie we Włoszech.
Został wyświęcony na biskupa 15 października 1961 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie i mianowany Administratorem Apostolskim dla wiernych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Argentynie; urząd ten sprawował do 1997 r. W 2001 r. powrócił na Ukrainę, do Werchnidniprowska, gdzie założył małą parafię i oratorium. Jest autorem licznych publikacji w języku ukraińskim i hiszpańskim, a także jednym z niewielu żyjących biskupów, którzy uczestniczyli w Soborze Watykańskim II.
ANS – Lwów
Za: www.infoans.org