„Jesteśmy tu dziś w Munyonyo – miejscu, gdzie król Mwanga postanowił zlikwidować wyznawców Chrystusa. To mu się nie udało (…). Ujrzawszy odważne świadectwo św. Andrzeja Kaggwy i jego towarzyszy, chrześcijanie w Ugandzie stali się jeszcze bardziej przekonani o obietnicy Chrystusa” – podkreślił Ojciec Święty.
Większość ze świeckich chrześcijan skazano na śmierć właśnie w Munyonyo, choć w tym miejscu grób ma tylko jeden z nich – św. Andrzej Kaggwa. Jest on patronem katechetów i nauczycieli. Stąd do nich Franciszek skierował okolicznościowe słowo.
Podkreślił w nim, że obok biskupów, kapłanów, diakonów, to właśnie katecheci odgrywają ważną rolę w niesieniu Dobrej Nowiny w każde miejsce.
Przypomniał jednocześnie, że nie wystarczy być nauczycielem, ale trzeba być też świadkiem. „Niech wasz przykład ukaże wszystkim piękno modlitwy, moc miłosierdzia i przebaczenia, radość dzielenia Eucharystii ze wszystkimi braćmi i siostrami” – życzył papież. Winszował im ponadto, aby byli „mądrymi nauczycielami”.
Ojciec Święty podziękował im za ofiary, jakie ponoszą oni i ich rodziny, oraz za gorliwość i poświęcenie, z jakimi pełnią to ważne zadanie. W Ugandzie jest blisko 14,5 tys. katechistów.
Metropolita Kampali abp Cyprian Kizito Lwanga wyraził nadzieję, że 50 lat po kanonizacji męczenników ugandyjskich sanktuarium w Munyonyo stanie się wyrazem wdzięczności całego narodu za to wydarzenie.
Na zakończenie spotkania papież pobłogosławił siedem sadzonek drzew, które zostaną posadzone przy sanktuariach różnych wyznań, upamiętniających ugandyjskich męczenników – na znak „jedności w męczeństwie”. Oprócz katolików bowiem w latach 80. XIX w. śmierć męczeńską ponieśli również anglikanie.
Zanim Franciszek przyjechał do franciszkanów, spotkał się z władzami państwa. Ich przedstawicielom powiedział, że „męczennicy, zarówno katolicy, jak i anglikanie, są autentycznymi bohaterami narodowymi. Dają świadectwo przewodniej zasady, jaką wyraża ugandyjskie motto: ‘Dla Boga i dla mojego kraju’” – mówił papież.
„Przypominają nam oni znaczenie, jakie wiara, prawość moralna i zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego miały i mają nadal w życiu kulturalnym, ekonomicznym i politycznym tego kraju” – dodał Ojciec Święty.
W 2013 r. w odpowiedzi za zaproszenie arcybiskupa Kampali Cypriana Kizito Lwanga pracy duszpasterskiej w Munyonyo podjęła się krakowska prowincja franciszkanów, której zakonnicy od 2001 r. posługują w Ugandzie.
Dziś na uroczystości w najmłodszej misji krakowskiej prowincji franciszkanów byli m.in. asystent generalny Federacji Afrykańskiej o. Tadeusz Świątkowski z Rzymu, prowincjał o. Jarosław Zachariasz z Krakowa i delegat prowincjalny w Ugandzie, a zarazem kustosz sanktuarium o. Marian Gołąb.
Tu można wysłuchać wypowiedzi udzielonych Radiu Watykańskiemu zarówno przez Ojca Prowincjała, jak i Ojca Delegata.
jms
foto: Juliet Lukwago, Radio Vaticana