Spotkanie miało charakter międzypokoleniowy i integracyjny. Zajęcia dotyczyły dwóch płaszczyzn: duchowej i edukacyjnej. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych konferencji, uczestniczyliśmy w warsztatach, prowadziliśmy dyskusje, obejrzeliśmy ciekawe filmy. Każdego dnia braliśmy udział w aktywizacji wokalno-instrumentalnej animowanej przez młodzież a z inspiracji s. Iwony Krok SM. Pomocą służył specjalnie opracowany i wydrukowany śpiewnik.
Każdy dzień przebiegał pod patronatem jednej z gałęzi Rodziny Wincentyńskiej. Patronem pierwszego dnia byli Księża Misjonarze, a kolejnych: Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Siostry Miłosierdzia, Wincentyńska Młodzież Maryjna, Stowarzyszenie Świętego Wincentego a Paulo oraz Stowarzyszenie Cudownego Medalika.
Na wstępie wysłuchaliśmy wykładów ks. Jerzego Górnego CM na temat „Wiedza fundamentalna o Rodzinie Wincentyńskiej” oraz „Rola modlitwy w życiu osobistym”.
Uczestniczyliśmy w przeprowadzonych przez panią Irenę Miturę warsztatach z komunikacji międzyosobowej, poprzedzonych wykładem pani Małgorzaty Nowak-Wyrzykowskiej na temat: „Przestań paplać, zacznij mówić”.
W niedzielę obejrzeliśmy film „Święty Wincenty a Paulo – Święty Miłosierdzia”, do którego słowo wstępne wygłosił ks. Michał Lipiński CM z Węgier, który był także tłumaczem tekstów na język polski.
Po południu odbyło się spotkanie z siostrą Lidią Lupą SM, podczas którego wysłuchaliśmy relacji w formie świadectwa o pracy w hospicjum domowym.
W kolejnym dniu gościliśmy ks. Adama Bandurę CM z Międzynarodowego Centrum Formacji Wincentyńskiej w Paryżu i wysłuchaliśmy prelekcji pod tytułem „Rodzina Wincentyńska na świecie – wczoraj, dziś i jutro” oraz prelekcji ilustrowanej prezentacją multimedialną „Niepokalana w życiu św. Wincentego a Paulo i Rodziny Wincentyńskiej” przygotowaną przez s. Iwonę Krok SM.
W przedostatnim dniu formacji, w ramach integracji międzypokoleniowej, uczestniczyliśmy razem z Młodzieżą Wincentyńską w wycieczce do Bochni, w której zwiedziliśmy kopalnię soli.
W drodze powrotnej nawiedziliśmy Centrum św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia. W Kaplicy Węgierskiej uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.
Po powrocie Młodzież Wincentyńska ubogaciła nas przygotowaną razem z s. Iwoną inscenizacją słowno-muzyczną pod tytułem „Chrzest Polski – w 1050 rocznicę”.
Ostatnim wykładem ks. Jerzego Górnego CM pt „Horyzonty aktywności wincentyńskiej” zakończyliśmy nasz Tydzień Formacji.
Dni Formacji Wincentyńskiej były mocno osadzone na fundamencie duchowym. W centrum każdego dnia była Eucharystia. Dzień rozpoczynaliśmy Jutrznią, a kończyliśmy Nieszporami i Apelem Jasnogórskim. W Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia polecaliśmy się Bożemu Miłosierdziu, każdego dnia modląc się koronką do Miłosierdzia Bożego. Podczas podsumowującego spotkania uczestnicy podkreślali owocność przeżytych dni oraz potrzebę kontynuowania ich w przyszłości. Ustalono także datę przyszłorocznego spotkania w terminie od 11 do 16 lipca 2017 r. Już dziś serdecznie zapraszamy.
Anna B. i Małgorzata W.