TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie

Krajowa Rada Radiofonii Telewizji na posiedzeniu 5 lipca 2013 r. podjęła uchwałę o przyznaniu TV Trwam koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu pierwszego (MUX-1) – napisano w komunikacie KRRiT.

Rozpoczęcie rozpowszechniania programu nastąpi po uzyskaniu rezerwacji częstotliwości wydanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rezerwacja częstotliwości zacznie obowiązywać nie wcześniej niż z datą wygaśnięcia rezerwacji wydanej TVP S.A., a nie później niż 28 kwietnia 2014 roku. TVP zapowiada jednak, że chce dłużej pozostać na multipleksie.

O możliwość cyfrowego nadawania dla tej jedynej katolickiej stacji na polskim rynku medialnym upominały się miliony Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami. O miejsce dla Telewizji Trwam apelowali księża biskupi. W proteście do KRRiT podpisało się blisko 2,5 mln osób. W Polsce i po za jej granicami przeszło łącznie 175 marszów. Liczne apele i uchwały wystosowały w tej sprawie rady miast, gmin i osiedli, a także rady powiatów i sejmiki wojewódzkie.

Z zadowoleniem decyzję KRRiT przyjął metropolita gdański i delegat KEP ds. Telewizji Trwam ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Pobierz
– Ks. abp Sławoj Leszek Głódź przypomina, że KEP wielokrotnie dawała dowody zatroskania i oczekiwania na decyzję KRRiT.

Pobierz – Ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP, ciesząc się z decyzji KRRiT, równocześnie zwraca uwagę, że jest wielka odpowiedzialność dla wszystkich tworzących media, by byli odważni w służbie prawdzie.

Pobierz – Ks. abp dodaje, że służba prawdzie przejawia się miłością do Boga, człowieka i Ojczyzny oraz realizuje się w poszanowaniu wartości tj. rodzina.

Pobierz – To wielkie zwycięstwo Pana Boga i ludzi – akcentuje o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Pobierz – Dyrektor Radia Maryja podziękował jednocześnie tym wszystkim, którzy wspierali Telewizję Trwam w walce o miejsce na cyfrowym multipleksie.

o. Tadeusz Rydzyk podkreśla, że była to ogromna praca ludzi różnych stanów i zawodów.

Pobierz
– Przewodniczący KRRiT Jan Dworak uzasadniając decyzję stwierdził, że „..o ile w pierwszym konkursie Fundacja nie pokonała bariery jaką były wymogi formalne – to była niewłaściwa  oferta ekonomiczna, fundacja wg. niego nie gwarantowała tej inwestycji – tak teraz znacząco różniła się na korzyść.

Tymczasem dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz podkreśla, że także poprzedni wniosek dawał 100 proc. gwarancję tego, że fundacja jest w stanie udźwignąć tę inwestycje. Potwierdziły to niezależne ekspertyzy. Zostały one przedstawione w II konkursie.

– Przewodniczący Jan Dworak i KRRiT musiałaby nie tylko dyskutować z Fundacją Lux Veritatis o tym czy posiada wiarygodność finansową czy nie, ale musiałaby wykazać, że niezależne firmy, eksperci na tym rynku, które są bardzo wiarygodne pomyliły się. KR musiałaby dyskutować nie tylko z nami, ale i z tymi firmami. Tym różni się nasz wniosek od poprzedniego. Taka jest moja ocena. Najważniejsze jest to, że otrzymaliśmy koncesje – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Poseł Andrzej Jaworski z komitetu SOS dla TV Trwam nie ukrywa swojej radości. Jednak, to że koncesja została przyznana nie znaczy, że w najbliższym czasie TV Trwam będzie na c. m. Tych miejsc obecnie nie ma.

Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma zwolnić miejsce na MUX-1 nie później niż 27 kwietnia 2014 r. Jednak warto przypomnieć, że prezes TVP Juliusz Braun poinformował, iż nadawca chce pozostać na tym multipleksie dłużej.

–  W  drugim rozdaniu obowiązują wyższe kwoty. Sytuacja jest taka, że miejsce przydzielone będzie w niższych kanałach i z bardzo dużym opóźnieniem, co na pewno jest dyskomfortem. Poza tym, to też nie jest tak, że Krajowa Rada przyznała koncesję; to miliony Polaków wywalczyło koncesję. Tak do tego należy podejść – dodaje poseł Andrzej Jaworski.

Warto także zauważyć to, że KRRiT nie wywiązała się do tej pory ze zobowiązań wobec Radia Maryja. Chodzi o uzupełnienie mocy częstotliwości.

Dziennikarz Krzysztof Czabański akcentuje, że choć sprawiedliwości stało się zadość, to droga do tego aby TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie była czymś haniebnym ze strony władz państwowych.

Pobierz – TV Trwam rozpocznie nadawanie na multipleksie pierwszym 27 kwietnia 2014 r. Rozstrzygnięty konkurs jest ostatnim na nadawanie bezpłatne i ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Widzowie TV Trwam na naziemne nadawanie cyfrowe przez tą stację będą musieli jednak poczekać, gdyż zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma zwolnić miejsce na MUX-1 nie później niż 27 kwietnia 2014 r.

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prezes TVP Juliusz Braun poinformował, iż nadawca chce pozostać na tym multipleksie dłużej.

– Uważamy, że TVP nie powinna tych miejsc zwolnić. Naszym zdaniem przyszły kształt rynku i stopień poniesionych inwestycji wskazuje, że telewizja publiczna powinna zostać na MUX-1 z dwoma kanałami – Jedynką i Dwójką. Nie byłoby dobrze, gdyby pierwszy MUX, technologicznie najlepszy, został w całości przeznaczony dla małych nadawców komercyjnych. Uważamy też, że powinno być to rozpatrywane razem z kwestią zagospodarowania kolejnych multipleksów – powiedział Juliusz Braun PAP w czerwcu 2012 roku.

RIRM

Za: www.radiomaryja.pl.

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP