Remont będzie polegał na zdjęciu posadzki, odrestaurowaniu ciemnego kamienia, pozyskaniu nowego, jasnego marmuru i ułożeniu go na podsypce zaprawionej wapnem. Po zdjęciu obecnej posadzki zostaną przeprowadzone badania archeologiczne przez dr Czesława Hadamika.
Zaplanowano także naprawę tynków przyziemia, wyczyszczenie elementów dekoracyjnych z nawarstwień malarskich, malowanie ścian w kolorze kamienia zewnętrznego. Podczas trwającego remontu zostanie wymieniona także cała instalacja elektryczna oraz oświetlenie bazyliki. W planie są także prace konserwatorskie, związane z ołtarzem przedsoborowym: konserwacja zabytkowego tabernakulum, aniołów, mensy ołtarzowej oraz zakup nowego tabernakulum pancernego do przechowywania Najświętszego Sakramentu. W przygotowaniu są także nowe ławy do bazyliki, prototyp których można zobaczyć już na krużgankach w sanktuarium. Zostaną też zniwelowane progi, które do tej pory sprawiały problem osobom niepełnosprawnym.
Nad renowacją wewnątrz bazyliki czuwa Janusz Cedro, Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków z Kielc. Odpowiedzialnym za prace związane z elektryką jest prof. Antoni Różowicz z Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Świetlnej z Politechniki Świętokrzyskiej. Główny wykonawca prac to firma pana Krzysztofa Furmanka „Furmanek Renewal” z Daleszyc.
Na czas trawania remontu życie sakramentalne i modlitewne zostało przenisione do kaplicy Oleśnickich. Wszystkie msze św. w niedziele i święta będą celebrowane o 8.00, 9.30, 11.30 i 15.00, a w tygodniu (od poniedziałku do soboty) o 7.00 w kaplicy klasztornej. Wyjątkowo w pierwsze piątki miesiąca Msza św. będzie odprawiana o 18.00 w kaplicy Oleśnickich.
Wszyscy ci, którzy chcą wesprzeć renowację posadzki i zakup nowych ław do bazyliki, mogą wpłacać ofiary na konto klasztoru:
Bank PEKAO SA O. w Kielcach 71124013721111001021225384 z dopiskiem „REMONT POSADZKI”.
Za: www.oblaci.pl.