Złoty Jubileusz pallotyńskiej obecności w Amazonii

„W czerwcu 1973 r. Arcybiskup (José de Souza Lima) poprosił mnie o pomoc w gminie Novo Airão. Zacząłem samotnie odwiedzać dolne Rio Negro, jego jeziora i igarapes…”, tak ks. Józef Maślanka SAC opowiadał historię swojego przybycia w miejsce, które na ponad 40 lat stało się jego domem.

W Novo Airão ks. Józef założył bazę, z której wyjeżdżał, aby odwiedzić ludność zamieszkującą na brzegach Rio Negro, odwiedzając wsie rdzennych mieszkańców i wioski caboclos, w których zwykle mieszkało od trzech do pięciu rodzin. Ksiądz Maślanka nie tylko zajmował się pracą duszpasterską, ale także zakładał szkoły – w sumie 22. Uczył ludzi czytać i pisać oraz wyszkolił wielu młodych nauczycieli. Obszar jego pracy misyjnej rozciągał się na ponad 62 000 km² i zamieszkiwało go 5500 osób. Był to jeden z najsłabiej zaludnionych obszarów Amazonii. Po 43 latach misyjnej pracy ks. Józef spoczął na miejscowym cmentarzu, ale praca przez niego rozpoczęta trwa.

29 czerwca, w uroczystość Świętych Piotra i Pawła, pallotyni: księża i świeccy, zgromadzili się w kościele Świętego Angelo w Novo Airão, aby podziękować Bogu za łaskę możliwości życia pallotyńskim charyzmatem na tej ziemi. Mszy Świętej przewodniczył Wyższy Przełożony Regii Matki Bożej Miłosierdzia ks. Artur Karbowy SAC. Procesję po rzece Rio Negro prowadził obecny proboszcz ks. Stanisław Krajewski SAC. Wierni w łodziach różnej wielkości uczestniczyli w procesji dziękując Panu Bogu przez wstawiennictwo św. Piotra za opiekę, zarówno w pracy, jak iw spoczynku.

Podczas homilii ks. Artur, przypomniał innych księży pallotynów, którzy w ostatnich 50 latach pracowali w Novo Airão i Manaus, wśród nich: ks. Zbigniew Dobek SAC, ks. Jan Sopicki. Dziękując za wytrwałość, trud oraz radość niesienia Boga ludziom często zapomnianym w amazońskiej puszczy.

W piątek 30 czerwca arcybiskup Manaus kardynał Leonardo Ulrich Steiner modlił się przy grobie ks. Józefa Maślanka. Następnie przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 50 lat pallotyńskiej obecności w Amazonii. Podczas homilii powiedział, że ks. Józef przybywając do Novo Airão wydawałoby się ze z niczym, ale tak naprawdę przybył z wielką miłością Jezusa i niósł ją wszystkim. Dziękujemy za możliwość pracy w Amazonii i z radością patrzymy na rozwój Kościoła w tym miejscu.

Wpisy powiązane

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie

Biskup Augsburga nowym przewodniczącym Rady Fundacji Maksymiliana Kolbego

Misja sióstr na Ukrainie: życie charyzmatem pośród wyzwań naszych czasów