Zaproszenie: Rzym – Msza dziękczynna po kanonizacji

Wszystkich, którzy wybierają się na kanonizację Jana Pawła II do Rzymu zapraszamy następnego dnia – w poniedziałek, 28 kwietnia o 11:00 – na Mszę św. dziękczynną w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Będzie to okazja do spotkania dla wszystkich polskich pielgrzymów, związanych z dominikanami.

Msza u św. Sabiny będzie jednym z punktów programu pielgrzymki organizowanej przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, ale zaproszenie jest skierowane do wszystkich, którzy w tym czasie odwiedzą Rzym – zwłaszcza do wiernych z polskich i polonijnych parafii i duszpasterstw dominikańskich.

Będzie to zapewne jedna z pierwszych w historii Mszy wotywnych ku czci św. Jana Pawła II, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę liturgię sprawowaną w języku polskim w Wiecznym Mieście.

Bazylika mniejsza św. Sabiny mieści się na Awentynie (Mons Aventinus), najbardziej na południe wysuniętym wzgórzu, wchodzącym w skład Septimontium (siedmiu wzgórz, na których został ufundowany Rzym). Została wybudowana w pierwszej połowie V wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się dom tej świętej męczennicy. W 1219 r. świątynia została przekazana przez papieża Honoriusza III świętemu Dominikowi i jego nowo powstałemu zakonowi. Wnętrze bazyliki zostało odnowione przez Domenico Fontanę w 1587 oraz Francesco Borromini w 1643 r.; dopiero włoski architekt i historyk sztuki Antonio Muñoz przywrócił oryginalny wygląd w świątyni.

Na przestrzeni wieków w konwencie św. Sabiny – oprócz jego założyciela – mieszkali także m.in. późniejszy papież św. Pius V, Cellach z Armagh, św. Tomasz z Akwinu czy pierwszy polski dominikanin, św. Jacek Odrowąż. Do dziś znajduje się tutaj Kuria Generalna Zakonu Kaznodziejskiego, w której pracują także bracia z polskiej prowincji.

Dodatkową atrakcją dla pielgrzymów i turystów będzie zapewne sąsiadujący z klasztorem urokliwy park, zwany Ogrodem Pomarańczy, który w pierwszej połowie XX wieku został przekształcony z ogrodu klasztornego w ogólnodostępny punkt widowkowy – jeden z najpiękniejszych w Rzymie. Przy wejściu odwiedzających wita tam charakterystyczna fontanna z maską, która w połączeniu z trawnikami i ławeczkami stanowi doskonałą pomoc w regeneracji podczas upalnych dni.

Szczegółowe informacje i mapkę można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025