Zapowiedź: wystawa o Towarzystwie Jezusowym w Sankt-Petersburgu

Jutro, 3 czerwca, w Państwowym Muzeum Historii Religii w Sankt-Petersburgu (w czasach Związku Radzieckiego Muzeum Religii i Ateizmu w Leningradzie) zostanie otwarta wystawa o Towarzystwie Jezusowym, w kontekście Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego.

Pierwszym jezuitą, który rozpoczął działalność na terenie Rosji był o. Antonio Possevino SJ. Doprowadził między innymi do zawarcia w styczniu 1582 roku rozejmu między Polską a Moskwą. Dzięki Katarzynie II, która nie zgodziła się na odczytanie bulli papieskiej o kasacie zakonu jezuitów (1773), Towarzystwo Jezusowe zachowało na tych terenach swoją ciągłość. Natomiast w 1820 roku jezuici zostali wydaleni z Rosji. Po długim czasie perturbacji, po upadku ZSRR, zakon został oficjalnie zarejestrowany w Federacji Rosyjskiej i dzisiaj posiada trzy wspólnoty, prowadzi Instytut im. św. Tomasza z Akwinu w Moskwie, szkołę katolicką w Tomsku i centrum kulturalne w Nowosybirsku. Jest więc co pokazywać na wystawie.

Na ilustracji powyżej: Jan Matejko, Batory pod Pskowem (na obrazie uwiecznił malarz postać jezuity, o. Antonio Possevino). Obraz znajduje się w Zamku Królewskim w Warszawie. 

Za: jezuici.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie