Zakony Ameryki Łacińskiej: zreformujmy struktury, by odpowiadały dzisiejszej rzeczywistości

Do zreformowania zakonnych struktur, aby odpowiadały dzisiejszej rzeczywistości wezwała Latynoamerykańska Konfederacja Zakonna (CLAR) w dokumencie „Życie zakonne – ku życiu synodalnemu i misyjnemu”. Został on pomyślany jako wkład w prace Synodu Biskupów nt. synodalności i przesłany do jego Sekretariatu Generalnego w Rzymie.

„Spadek liczby powołań, wpływ nowych technologii i polaryzacja w społeczeństwie i w samym Kościele rodzą pytania o skuteczność jego praktyk duszpasterskich i formacyjnych” – zauważają zakonnice i zakonnicy Ameryki Łacińskiej. Wskazują „trudności w słuchaniu, dostosowywaniu się i współpracy z innymi podmiotami kościelnymi i społecznymi, sztywne i scentralizowane struktury utrudniające życie charyzmatem i zaangażowanie nowych pokoleń, brak dojrzałości, który odzwierciedla się w infantylnych przywiązaniach, w nadmiernym aktywizmie, a czasami w nadużyciach, które wpływają na wiarygodność Kościoła”.

Dlatego dokument wzywa do „przezwyciężenia modeli życia wspólnotowego opartych na relacjach asymetrycznych i piramidalnych, które uniemożliwiają relacje bardziej horyzontalne i braterskie”. Zaznacza, że przejście od modelu hierarchicznego do modelu bardziej wielostronnego „wymaga dojrzałości indywidualnej i wspólnotowej, krytycznej refleksji i osobistego zaangażowania”. „Integralna konwersja jest kluczem do porzucenia utrwalonych form władzy i otwarcia się na nowe relacje i przywództwo, które sprzyjają współpracy i integracji” – przekonują zakonnice i zakonnicy.

Pilnie potrzebna jest „głęboka rewizja stylów formacyjnych zakorzenionych w naszych zgromadzeniach”. Ponadto „należy ożywić stała formację osób sprawujących władzę, zapewniając im narzędzia do odpowiedzialnej i skutecznej koordynacji, zgodnej z duchem Ewangelii”, a także „wspierając wspólnotowe rozeznawanie”. Niezbędna jest „decentralizacja władzy i odkrycie modeli zarządzania bardziej opartych na współpracy, w których władza jest dzielona i wspierana jest współodpowiedzialność”.

CLAR uważa, że „reforma struktur jest odpowiedzią na dzisiejszą rzeczywistość” i że jest „oparta na Ewangelii i naszych charyzmatach”, a jej celem jest „bycie Kościołem w drodze”. „Duch wzywa nas do ciągłej wędrówki i do noszenia sandałów na nogach, a nie do samozadowolenia. Musimy zawsze pamiętać, że nasze dzieła i struktury służą nie nam samym, ale ludziom, potrzebującym, innym” – przypomniały osoby konsekrowane Ameryki Łacińskiej.

SIR, pb/KAI

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie