W dniach 21-24 listopada 2023 roku w Kolegium Seraphicum w Rzymie odbyło się XXXIII Zebranie Misji Franciszkańskich (eurpoejskich Federacji Zakonu – FIMP, FEMO, CEF), którego tematem przewodnim było „Wyzwania misji i inkulturacji Ewangelii w zmieniającym się świecie” wswietle Adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium papieża Franciszka, napisaną 10 lat temu, a która wciąż wymaga zgłębiania.
Na zaproszenie dyrektora Centrum Misji Franciszkańskich ONLUS o. Paulo Fiasconaro OFMConv. do Rzymu przjechało kilkudziesięciu przedstawicieli poszczególnych sekretariatów animacji misyjnej oraz ich współpracowników z Chin, Danii, Filipin, Korei Południowej, Polski, Rumunii, Włoch i Wenezueli.
W poszczególne dni zaproszeni prelegenci o. Giulio Cesareo OFMConv. – dyrektor biura komunikacji i wydawnictwa franciszkańskiego ze Świętego Klasztoru w Asyżu, ks. Giulio Albanese MCCJ, kombonianin z diecezjalnego biura misyjnego i biura komunikacji wikariatu rzymskiego, o. Enzo Fortunato OFMConv. dziennikarz i pisarz z Rzymu starali się zmierzyć z tym wyzwaniem i naprowadzić słuchaczy jak głosić Ewangelię Chrystusa w dzisiejszym zmieniającym się świecie.
Zarówno ze wszystkich wykładów jak i relacji uczestników przebijała się konieczność dawania świadectwa, jako podstawowa i konieczna forma głoszenia, do której wzywał już św. Franciszek swoich braci, których posyłał z tą misją.
Wysłuchując relacji i świadectw zakonników i świeckich współpracowników i wolontariuszy z Chin, Wenezueli i Indii dało się słyszeć wołanie o otwarcie oczu i uszu, a przede wszystkim serca na sprawy innych. Zamknięcie i skupienie się na własnych problemach prowadzi do śmierci, a przecież powołani jesteśmy do dawania życia. Dlatego musimy się otwierać i mimo problemów personalnych, których doświadcza Kościół w Europie, rodzić nowe wspólnoty misyjne. Tylko w ten sposób Ewangelia będzie żywa i przyniesie owoce także tym wspónotom, którzy przez ofiarę ze swoich współbraci wysłanych w świat, w postaci nowych powołań. Inaczej pomżemy…
Spotkanie było okazją do pielgrzymki i wspólnej modlitwy przy grobie św. Piotra Apostoła i jego następców w grotach, dzięki o. Agnello Stoia OFMConv. proboszczowi Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Na koniec dyrektor biura projektów zakonu i Caritas Antoniana br. Valreio Folli OFMConv. przedstawił wyniki działalności, zaprezentował zrealizowane projekty pomocowe oraz przypomniał zasady pisania projektów przez misjonarzy.
br. Robert Kozielski OFMConv.
sekretarz prowincjalny ds. misji
Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku