XIX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie

W Budapeszcie zakończyły się XIX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku odbywały się one od 8 do 15 września pod hasłem „Wiara umacnia się gdy jest przekazywana”.

Organizatorzy czyli Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha oraz Polska Parafia Personalna na Węgrzech przygotowały szereg interesujących wydarzeń kulturalnych, a niewątpliwie na szczególne podkreślenie zasługuje wystawa malarsko-graficzna „Madonny Polskie – Modlitwy Jana Pawła II” na tle obrazów Madonn z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Autorem prac jest polski artysta grafik Franciszek Kafel.

W niedzielę, 15 września odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Andrzeja Łysego TChr, rektora Seminarium Wyższego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, przy współudziale księży Karola Kozłowskiego TChr – obecnego, i ks. Leszka Kryży TChr – byłego proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech z udziałem Chóru „Zorza”. W Kościele Polskim prezes SKP na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnárné-Sagun wręczyła medale-plakiety ks. Wincentego Danka, a z zasady otrzymują je osoby wybitnie zasłużone dla parafii i Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha.

W tym roku z okazji 20-lecia SKP medalami uhonorowano: Ambasadę RP na Węgrzech, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Warszawie, dr Csaba Latarcai – podsekretarza stanu ds. narodowościowych i pozarządowych w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Węgier, wyrażając w ten sposób podziękowanie rządowi węgierskiemu za wsparcie i pomoc udzielaną stowarzyszeniu. Laureatami medalu ks. Danka zostali także dwaj byli burmistrzowie peszteńskiej Köbánya, panowie István György i Lajos Verbai. Ponadto dwudziestu pięciu instytucjom, w tym m.in. Ogólnokrajowemu Samorządowi Polskiemu i osobom prywatnym, wręczono dyplomy z podziękowaniami za współpracę w ciągu minionych 20 lat.

Uroczystości jubileuszowe z kościoła przeniosły się do Domu Polskiego, gdzie kontynuowano uroczystości oficjalne. Między innymi głos zabrał Ambasador RP na Węgrzech Roman Kowalski, list Hölvényi Györgya Sekretarza Stanu Ministerstwa Zasobów Ludzkich do Spraw Kościołów, Mniejszości i Kontaktów z Organizacjami Pozarządowymi odczytał dyrektor Departamentu ds. Narodowościowych dr András Bertalan Székely, a list gratulacyjny prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” skierowany do Stowarzyszenia KP na Węgrzech odczytała i uroczyście przekazała p. Iwona Borowska-Popławska, dyrektor Biura Zarządu Krajowego tego stowarzyszenia. Następnie ze znakomitym koncertem jazzowym wystąpiło krakowskie Trio „Lutosławski Retuned”.

W godzinach popołudniowych zasłużonych członków Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech oraz gości jubileuszu w Ambasadzie RP w Budapeszcie przyjął ambasador Roman Kowalski. Zarówno Mszę Świętą jak i spotkania w Domu Polskim i Ambasadzie swą obecnością zaszczycił Ambasador RP na Węgrzech Roman Kowalski wraz z Małżonką, dyrektor Biura Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Iwona Borowska-Popławska, przedstawiciele władz Węgier m.in. w osobach dr Andrása Bertalana Székelya dyrektora Departamentu ds. Narodowościowych w Ministerstwie Zasobów Ludzkich, władze X dzielnicy Budapesztu, obecna była przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech dr Csúcs Lászlóné Halina, przedstawiciele terenowych samorządów polskich, w tym przewodnicząca SSP Katarzyna Balogh, goście z Polski oraz Polonia z woj. B-A-Z, Budapesztu i okolic.

Patronat honorowy nad XIX Dniami Polskiej Kultury Chrześcijańskiej sprawowali: Roman Kowalski – ambasador RP na Węgrzech, Hölvényi György – sekretarz stanu Ministerstwa Zasobów Ludzkich do Spraw Kościołów, Mniejszości i Kontaktów z Organizacjami Pozarządowymi, Longin Komołowski – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Bożena Bogdańska-Szadai – Budapeszt

Wspólnota Polska

Galeria zdjęć na stronie Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech www.parafiabudapeszt.republika.pl.

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl.

Wpisy powiązane

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii

Redemptoryści – Villa Ángela: to już 730 dni, ponad 17,5 tys. godzin, nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu

Franciszkanie: Spotkanie roczne misji w Ekwadorze