Jedenastu Wyższych Przełożonych i Delegatów odpowiedzialnych za jednostki Stowarzyszenia w Europie wraz z Księdzem V-ce Generałem Józefem Lasakiem oraz Radcą Generalnym ks. Martinem Manusem pochylało się nad najważniejszymi dla „pallotyńskiej Europy” zadaniami i wyzwaniami na najbliższe lata. Tematem wiodącym spotkania było hasło: Dostrzegać zmiany w Europie i z wiarą nadawać im kształt. Apostolstwo, które jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację.
W ramach odbywającego się zazwyczaj co dwa lata spotkania, poszczególne jednostki przedstawiły swoje inicjatywy i zamierzenia na najbliższą oraz nieco dalszą przyszłość. Ponadto poruszone zostały m.in takie kwestie jak: rola i udział Stowarzyszenia w Zjednoczeniu, konieczność dalszego angażowania się w duszpasterstwo i apostolstwo rodzin przy próbie uwzględnienia zróżnicowanego kontekstu kulturowego poszczególnych regionów Europy. Przy tym temacie podjęto kwestię udziału przedstawicieli świata pallotyńskiego w przyszłorocznym Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie.
Zebranie odniosło się także do projektów i zadań zarysowanych przez poprzednie spotkanie kontynentalne w Wiedniu. Przedstawiono m.in. stan realizacji projektu pomocy Ukrainie, projektu stworzenia wspólnoty międzynarodowej w Bilbao oraz studenckiej we Freiburgu. Poruszono także temat konieczności uregulowania obecności pallotynów w poszczególnych krajach w kontekście ich przynależności oraz jurysdykcji.
Wśród inicjatyw zainicjowanych w ramach tegorocznego spotkania należy zauważyć propozycję stworzenia tzw. Europejskiej Sieci Młodych, umożliwiającej pallotyńskiej młodzieży dzielenie się poprzez narzędzia medialne doświadczeniem wiary i charyzmatu pallotyńskiego. Krokiem w tym kierunku jest postulat zorganizowania w przyszłym roku w Ołtarzewie spotkania przedstawicieli europejskiej pallotyńskiej młodzieży. Omówione zostały ponadto propozycje inicjatyw związanych z przypadającą w przyszłym roku 200-letnią rocznicą święceń kapłańskich Świętego Ojca Założyciela. Wśród zagadnień o charakterze administracyjnym znalazła się m.in. kwestia koordynacji współpracy Generalnego Sekretariatu ds. Misji z Sekretariatami Prowincjalnymi.
W ostatnim dniu obrad dokonano wyboru nowego prezydenta, viceprecydenta i sekretarza spotkań kontynentalnych. Prezydentem wybrano Księdza Prowincjała Zenona Hanasa, a jego zastępcą Księdza Prowincjała Helmuta Scharlera (prowincja Niemcy/Austria). Nowym sekretarzem spotkań został: Ks. Grzegorz Kurp.
Ks. Wojciech Więcław SAC
Za: www.sac.org.pl.