Home WiadomościZe Świata Wyznaczono datę i miejsce beatyfikacji Anny od Jezusa, karmelitanki bosej

Wyznaczono datę i miejsce beatyfikacji Anny od Jezusa, karmelitanki bosej

Redakcja

Najpierw Postulacja Generalna, a następnie Kuria Generalna Zakonu Karmelitów Bosych (List Definitorium nr 12),podały radosną informację, że beatyfikacja Czcigodnej Sł. B. Anny od Jezusa Lobera (1545-1621), znanej mniszki z pierwszego pokolenia Karmelitanek Bosych, zasłużonych w dziele propagacji Zakonu zwłaszcza we Francji i w Belgii, odbędzie się w Brukseli, pod przewodnictwem Papieża Franciszka, 29 września br., tj. w ostatnim dniu pielgrzymki papieskiej do Belgii. Na wyznaczenie daty tej beatyfikacji oczekiwaliśmy od 14 grudnia ub. roku, kiedy to został zatwierdzony cud wyproszony za wstawiennictwem Czcigodnej Sługi Bożej. Wcześniej, bo 28 listopada 2019 roku, Papież Franciszek podpisał dekret heroiczności jej cnót.

Matka Anna od Jezusa była towarzyszką św. Teresy od Jezusa w zakładaniu nowych klasztorów i penitentką św. Jana od Krzyża. To dla niej dedykował on „Pieśń Duchową”.  Na jednym z wczesnych jej obrazów przedstawiana jest jako Sanctae Matris nostrae Theresiae socia in reformatione Carmeli (Sojuszka św. Matki naszej Teresy w dziele reformy Karmelu). Gdzie indziej czytamy o niej jako o przewodniczce przeorysz (capitana de las prioras), gdyż organizowała z nimi inicjatywy na rzecz obrony ideału św. matki Teresy i opracowanych przez nią Konstytucji przed niefortunnym i powszechnie znanym z początków historii Karmelu Terezjańskiego o. Mikołajem Dorią, przeciwnikiem, wbrew ukierunkowaniu św. Teresy, apostolskiego i misyjnego wymiaru charyzmatu Zakonu.

Efrén J.M. Montalva w swej książce La herencia teresiana (Madrid 1972, s. 334) nie tylko podkreślił zasługi m. Anny de Lobera w propagowaniu Reformy, ale nazwał ją wprost „zwyciężczynią”, gdyż dzięki fundacjom podjętym przez nią we Francji i Belgi Karmel Terezjański rozprzestrzenił się wkrótce w całej Środkowej Europie, włącznie z Polską. Do naszej Ojczyzny Siostry Karmelitanki Bose dotarły już przecież w 1612 r., tj. na 9 lat przed śmiercią m. Anny od Jezusa. I przybyły właśnie z Brukseli.

Niech beatyfikacja kolejnej karmelitanki bosej będzie bodźcem w dążeniu do świętości dla współczesnego pokolenia duchowych córek św. Teresy, a pamiętamy, że na ołtarzach, oprócz niej samej czcimy już 7 karmelitanek bosych kanonizowanych, którymi są: Teresa od Dzieciątka Jezus, Teresa z Los Andes, Teresa Benedykta od Krzyża, Teresa Małgorzata od Najśw. Serca Jezusa, Elżbieta od Przenajświętszej Trójcy, Maria Maravillas od Jezusa i Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego. Nadto 26 karmelitanek bosych jest błogosławionymi: 16 męczennic z Compiègne, 3 męczennice z Guadalajary, Maria Sagrario od św. Alojzego, Anna od św. Bartłomieja, Maria od Jezusa, Maria od Wcielenia, Maria Józefina od Jezusa Ukrzyżowanego, Eliasza od św. Klemensa i Maria Felicja od Jezusa Eucharystycznego.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda