Organizatorem wystawy jest Rycerstwo Niepokalanej w Polsce, oddział w Dąbrowie Tarnowskiej. W tym dziele Hajdudze pomogli świeccy i osoby duchowne.
– Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, że wystawa będzie w Japonii. To misja mojego życia. Tak sobie postanowiłem i tego dokonałem. Pomogli mi też ludzie, którzy tam mieszkają. Nawiązałem wiele kontaktów z księżmi i z siostrami zakonnymi, którzy m.in. przetłumaczyli opisy – dodaje prezes parafialnego oddziału Rycerstwa Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej.
W powstaniu wystawy pomogli także Ambasada RP w Tokio i Instytut Polski w Tokio.
Wernisaż wystawy „Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła” wpisze się w obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.
– Chciałem pokazać tę wystawę ludziom, którzy zwiedzają „Japoński Niepokalanów”, a przyjeżdża tam m.in. dużo osób z Korei. Jest ona zrobiona w nieco inny sposób, jak ta w Polsce. Pokazaliśmy dzieła św. Maksymiliana i te o które się modlił, a zaowocowały po Jego śmierci. Wystawa to 20 tablic – podkreśla Hajduga.
Wystawa o św. Maksymilianie powstała w Dąbrowie Tarnowskiej kilka lat temu, odwiedziła parafie w diecezji tarnowskiej i w Polsce. Obecnie jest na Pomorzu.
W tym roku obchodzimy 125. rocznicę urodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbego, a w 2020 r. przypadnie 90. rocznica wyjazdu świętego Maksymiliana na misje do Japonii.
Pomysłodawca Jan Hajduga, prezes Rycerstwa Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej podkreśla, że w związku z rocznicami oddział wychodzi z propozycją uczczenia ich poprzez pokazanie wystawy o świętym Maksymilianie w kolejnych miejscowościach.
Ewa Biedroń
Za: diecezja.tarnow.pl