W paryskich obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą wzięły udział liczne organizacje polonijne. Wśród nich obecny był ks. Wiesław Wójcik SChr – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego reprezentujący Towarzystwo Chrystusowe.
Byli obecni także goście honorowi: wicemarszałek Senatu prof. Michał Seweryński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera oraz poseł i były wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Ambasadę RP we Francji reprezentowali: ambasador Tomasz Młynarski, konsul generalny Hubert Czerniuk i dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu Anna Biłos.
W godzinach popołudniowych w Domu Kombatanta w Paryżu oficjalnie otwarto uroczystości współorganizowane przez ambasadę RP we Francji ze Stowarzyszeniem Obrońców Krzyża w Paryżu.
W sobotę wieczorem polska delegacja złożyła wieńce pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy katedrze Notre Dame. Następnie odbyła się uroczysta Msza św. z okazji sprowadzenia repliki obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry do polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame.
Był to kulminacyjny punkt uroczystości, którego unikatowy charakter – jak podkreśliła polska ambasada – wynika ze zgody władz francuskich reprezentowanych przez prałata Patricka Chauvet, rektora katedry Notre Dame w Paryżu, którą ambasada we Francji uzyskała przy wsparciu Polskiej Misji Katolickiej dla utworzenia tzw. Polskiej Kaplicy w katedrze Notre Dame. Kaplica zostaje utworzona w hołdzie Polonii i Polakom zamieszkałym we Francji w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, w dowód uznania wierności i przywiązania do polskości. W tym roku jest obchodzony szczególnie uroczyście w związku z – jak pisze ambasada RP w Paryżu – 100 rocznicą odtworzenia Państwa Polskiego.
emigracja.chrystusowcy.pl