Polski jezuita członkiem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych

Polski jezuita o. Marek Inglot został mianowany przez papieża Franciszka członkiem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

Duchowny jest długoletnim wykładowcą i dziekanem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

59-letni o. Inglot pochodzi z Brzozowa w archidiecezji przemyskiej. Należy do Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Jest długoletnim konsultorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Był dyrektorem Rzymskiego Archiwum Towarzystwa Jezusowego. Wydał kilka książek. m.in. biografię ks. Jakuba Wujka, XVI-wiecznego polskiego tłumacza Biblii.

Papieski Komitet Nauk Historycznych powstał w 1954 r., zastępując istniejącą od 1883 r. Komisję Kardynalską ds. Badań Historycznych. Gromadzi naukowców, duchownych i świeckich, podejmujących badania z historii Kościoła i papiestwa. Na jego czele stoi od 2009 r. francuski norbertanin, 71-letni obecnie o. Bernard Ardura, były długoletni sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury.

O. Inglot jest jedynym Polakiem w 28-osobowym składzie Komitetu.

– Każda nominacja na członka watykańskiej dykasterii jest zawsze zaproszeniem do podzielenia się swoimi kompetencjami, do wniesienia swojego wkładu w działania, których ostatecznym celem jest służba Stolicy Apostolskiej i Kościołowi powszechnemu. W obecnym przypadku, dotyczącym mojej osoby, ma się to dokonywać w dziedzinie historii, a zwłaszcza historii Kościoła, w ramach działalności Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. Wiele mówi się, także obecnie, o ważnej i wyjątkowej roli, jaką ma do spełnienia historia. Słyszy się często, że historia jest nauczycielką życia. Niestety, szkoda (…) że tak niewiele uczymy się z historii. Tym bardziej ważne jest jej poznawanie i propagowanie, dzielenie się owocami swoich badań z innymi. Oby byli jak najliczniejsi – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego o. Inglot.

Wyraził nadzieję, że będzie mógł wnieść mój “skromny wkład w dzieło tej misji, którą Papieski Komitet Nauk Historycznych owocnie prowadzi już od ponad 60 lat”. – Bogata i różnorodna jest jego działalność. Jednym z jej aspektów jest współpraca w wieloma różnymi instytucjami naukowymi z wielu krajów świata i nie tylko z ośrodkami kościelnymi, czy katolickimi. Papieski Komitet od wielu lat współpracuje m.in. z Instytutem Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk z Moskwy. Związki i współpraca z innymi ośrodkami realizuje się między innymi poprzez liczne kongresy i sympozja naukowe, których owocem są cenne publikacje, które pomagają poznać historię i pomagają we wzajemnym rozumieniu siebie i pomagają w przyjmowaniu każdego z jego innością i w jego inności – powiedział jezuita.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025