Spotkanie rozpoczęło się prezentacją poszczególnych nowicjatów salezjańskich: Pinerolo, Genzano di Roma, Kopiec i Woźniaków (Polska) oraz Poprad (Słowacja), co odbyło się poprzez piosenki i filmiki. W połowie przedpołudniowego czasu ks. Ivo Coelho, radca generalny ds. formacji, przewodniczył Eucharystii. Na początku przypomniał o znaczeniu słuchania Boga poprzez Jego Ducha, który jeszcze dzisiaj tchnie w całym Kościele.
O godz. 12.30 przybył Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, który po południu spotkał się z nowicjuszami i rozmawiał z nimi, odpowiadając także na ich liczne pytania.
Ks. Fernández Artime skierował silną zachętę do nowicjuszy z Europy, aby pielęgnowali braterską miłość i uczyli się już teraz wspólnej pracy i jej znaczenia. Następnie dodał: “W świetle sytuacji salezjanów we współczesnej Europie, pamiętajcie, że najpierw, poza tym, że przynależycie do waszej inspektorii, jesteście salezjanami świata, wezwanymi do służby na rzecz najuboższej i opuszczonej młodzieży, gdziekolwiek ta się znajduje”.
Przełożony Generalny podkreślił także, że bycie wspólnotą jest jedną z głównych cech Zgromadzenia. Dlatego stale trzeba się troszczyć o poszczególnych współbraci, a przede wszystkim siebie samych, ponieważ „tylko praca wyraźnie wspólnotowa daje doskonałe rezultaty” – podsumował.
Na koniec ks. Fernández Artime dodając otuchy nowicjuszom, stwierdził, że jeśli teraz realizują tę drogę formacji salezjańskiej, dzieje się tak, ponieważ umieli rozeznać głos Boga. I jeśli Jemu i Księdzu Bosko zechcą wypowiedzieć swoje “tak” na zawsze, znajdą drogę swojego życia w byciu salezjanami, sługami młodzieży. “Każdy z nas – powiedział Przełożony Generalny – jest wezwany do stawienia czoła wielkiemu wyzwaniu: być sobą, z żywym duchem Księdza Bosko, dzisiaj, pośród ludzi młodych”.
We wczesnych godzinach popołudniowych nowicjusze dzielili się swoim doświadczeniem związanym z nowicjatem i swoimi wrażeniami po wysłuchaniu przemówienia Przełożonego Generalnego. Następnie ks. Fernández Artime przewodniczył nieszporom, a spotkanie zakończyło się wieczorem odmówieniem różańca w różnych językach oraz “słówkiem na dobranoc”, które wygłosił ks. Guido Errico, odpowiedzialny za formację we Włoszech.