Sympozjum rozpoczęło się odczytaniem dwóch telegramów z życzeniami i podziękowaniami, jakie przesłali Prezydent Republiki Włoch i Sekretarz Stanu Watykanu. Następnie dr Carlo di Cicco, moderator spotkania, przybliżył niektóre kwestie społeczne – dotyczące młodych oburzonych i problemów związanych z pośrednictwem pracy – aby przedstawić zagadnienia, które obejmował dwuczłonowy temat: „Salezjanie Ks. Bosko we Włoszech. 150 lat wychowania” i “Córki Maryi Wspomożycielki we Włoszech (1872-2010). Kobiety w wychowaniu”.
Pierwszy prelegent, historyk, pan Andrea Riccardi, wskazał na znaczący wkład salezjanów w kształtowaniu obywateli Włoch: od niezmiennej postawy Ks. Bosko co do pracy na rzecz młodzieży pomimo kontrastów, jakie istniały pomiędzy rodzącym się państwem włoskim a Papiestwem, do wychowawczego wymiaru oratorium w miastach przemysłowych; i od “ludzkiej przestrzeni”, stworzonej przez Salezjanów i Córki Maryi Wspomożycielki w czasie głębokiego podziału spowodowanego wojną do nowości salezjańskiej sylwetki kobiety, twórczyni owocnej emancypacji społecznej i kulturowej.
Natomiast dr Giuseppe De Rita, socjolog, podkreślił wkład “oddolny”, jaki salezjanie i CMW wnieśli w rozwój tkanki obywatelstwa włoskiego. Prelegent dostrzegł przede wszystkim w kształceniu zawodowym i więziach z terytorium – przykłady salezjanów zakonników będących blisko ludzi młodych, ponieważ ci wykonywali czynności powszechne i znaczące, często jednak pozostające w kontraście z powszechnym odczuciem społeczeństwa.
Na temat aktualności wychowania salezjańskiego wypowiedziała się dr Marianna Pacucci. Mówiła ona o roli kontaktu międzypokoleniowego i towarzyszeniu w duchu rodzinnym, będącym czymś naturalnym dla oratoriów salezjańskich, a co wówczas pomogło młodym znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Tak więc współczesna rzeczywistość, która często dąży do marginalizacji młodzieży, staje się nowym wyzwaniem dla Zgromadzeń salezjańskich.
Po debacie, na którą złożyły się pytania i odpowiedzi, i słowach pozdrowienia Burmistrza Rzymu, zostało pokazane video o działalności Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki w ciągu tych 150 zjednoczonych Włoch. Na zakończenie Matka Yvonne Reungoat, Przełożona Generalna CMW, ks. Pier Fausto Frisoli, Radca Regionu Włochy-Bliski Wschód, krótko pozdrowili uczestników, po czym s. Pina del Core, Dziekan “Auxilium”, i ks. Francesco Motto, Dyrektor ISS, przedstawili wnioski końcowe.
ANS – Rzym
Za: www.infoans.org