Włochy: Pierwsza drukarnia salezjańska obchodzi 150 lat

Drukarnia, którą założył sam Ks. Bosko, obchodzi 150 lat istnienia. Drukarnia na Valdocco, powstała w klimacie rodzinnym, bardzo szybko zyskała uznanie na polu druku i introligatorstwa, stając się szkołą zawodową i kształcąc pokolenia zdolnych i cenionych pracowników oraz instruktorów sektora drukarskiego.

W dniu dzisiejszym, na Valdocco, rozpoczynają się trzy dni konferencji, warsztatów i małych, okolicznościowych targów.

Pierwszym, który jeszcze dzisiaj może zadziwić, jest właśnie on – założyciel, Ksiądz Bosko, który przez prasę drukarską , jaka istniała przed 150 laty, przepuścił tak wiele swoich pism pisanych atramentem, dzisiaj zastąpionym przez komputer i drukarki laserowe. Jednakże dwie rzeczy nie uległy zmianie: klimat rodzinny, którym się tam oddycha, i profesjonalność.

Drukarnia Oratorium, jak została nazwana Salezjańska Szkoła Graficzna, zaczęła swoją produkcję w 1862 r., dysponując dwoma maszynami na kołach i prasą. Jakkolwiek, ze względu na poziom swojej pracy wydawniczej, jej sława rozniosła się bardzo szybko we Włoszech i w Europie.

Ks. Bosko, znany jako wielki komunikator, mawiał o sobie samym: “W tych rzeczach Ks. Bosko chce stać zawsze na czele postępu”. I na potwierdzenie tych słów, z biegiem lat on i jego następcy utrzymywali drukarnię zawsze na poziomie odpowiednim do czasów, dostosowując ją do nowych technologii.

I tak, po 150 latach od jej zapoczątkowania, Wspólnota Salezjańska z Turynu-Valdocco, która zawiaduje zakładem graficznym i Zawodową Szkołą Graficzną, przywołuje to wydarzenie, aby umieć odważnie budować i spojrzeć na przyszłość z odwagą i śmiałością Księdza Bosko.

Z okazji tych “urodzin” są przewidziane trzy dni spotkań: w czwartek (19 kwietnia), piątek (20 kwietnia) i sobotę (21 kwietnia). W pierwszych dwóch dniach odbędą się spotkania doskonalenia zawodowego oraz warsztaty na temat nowych technologii w zakresie pracy wydawniczej i komunikacji społecznej. W sobotę, 21 kwietnia, do południa, jest przewidziane zwiedzanie wystawy poświęconej 150-letniej działalności: będzie to także okazja do podziwiania z bliska dawnej maszyny drukarskiej, która wydrukuje pamiątkowy manifest, a który potem zostanie wręczony przybyłym gościom. Następnie będzie mieć miejsce sympozjum z panelem na temat „Przyszłość już ‘wyciśnięta” w przeszłości i ‘jutro’ drukowane od 150 lat”, w którym wezmą udział przedstawiciele władz cywilnych i kościelnych. Na koniec, zostną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na temat „Okolicznościowy plakat Drukarni Księdza Bosko”.

W tygodniu tych obchodów będzie można zwiedzić wystawę fotograficzną poświeconą 150-leciu działalności Drukarni, przyjrzeć się rekonstrukcji  Drukarni z technologiami tamtych czasów i oraz odwiedzić warsztaty z nowymi technologiami.

Książka wydaje się paść ofiarą coraz szybszego przekazu, elektronicznego i cyfrowego. Jakkolwiek „książka nie jest jedynie przedmiotem łatwej konsumpcji, ale wyrazem sztuki, rzemiosła, zdolności zawodowych, papieru starannie dobranego, kroju pisma, przywołującego i towarzyszącego tekstowi. Jeżeli czytanie sprawia jeszcze radość, my wiemy, jak jej dostarczyć”.

ANS-Turyn

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia