Wizyta Prezydenta RP w Rzymie u Franciszkanów na „Vignii”

Dnia 16 października 2022 wspólnotę franciszkańskiego klasztoru Świętego Antoniego przy Termach „Vigna Antoniana” w Rzymie odwiedził Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser – Duda. Towarzyszył im również Ambasador Polski przy Watykanie, Adam Kwiatkowski z małżonką oraz Anna Maria Anders, córka Generała Władysława Andersa, Ambasador RP we Włoszech.

Wizyta miała charakter nieoficjalny, a głównym punktem była Msza święta celebrowana o godzinie 17:15 przez gwardiana klasztoru, o. Roberta M. Leżohupskiego i koncelebrowana przez polskich franciszkanów – Braci Mniejszych Konwentualnych z domów generalnych znajdujących się na terenie Rzymu oraz w Kustodii Asyskiej. Homilię wygłosił o. Tomasz Szymczak, Sekretarz Generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. We Mszy świętej uczestniczyli najbliżsi współpracownicy Prezydenta RP oraz zaproszeni goście. Po celebracji miało miejsce pamiątkowe zdjęcie, poczęstunek i zwiedzanie klasztornego ogrodu.

Nadmienić należy, że, nie licząc wizyty Papieża Grzegorza XVI w lecie 1834 roku, jest to pierwszy udokumentowany przypadek pobytu głowy państwa w klasztorze Św. Antoniego – „Vigna”, a historia samego konwentu sięga aż 1555 roku. Na „Vignii”  od 2 lipca 1556 w ostatnim miesiącu swego życia przebywał św.Ignacy. Według jedej szkoły historycznej tam właśnie umiera, według drugiej już w powolnej agonii został przeniesiony do „Il Gesù” 4 dni przed śmiercią. Ukrytą przed światem perłą klasztoru jest bogato zdobiona we freski kaplica św. Ignacego przygotowana na beatyfikację założyciela Jezuitów w 1609 roku. Po różnych zmianach właścicieli, w 1822 roku Vigna przeszła na własność Franciszkanów. I tak stała się miejscem szczególnym dla kolejnych pokoleń zakonników, w tym dla św. Maksymiliana Marii Kolbego – to tutaj św. Maksymilian jako kleryk przeżywa gwałtowne załamanie zdrowia, tutaj planuje założenie Rycerstwa Niepokalanej i projektuje Vignię na główną siedzibę Rycerstwa wraz z drukarnią centralną. W czasach współczesnych jest to dom formacyjny doktorantów Zakonu Franciszkańskiego. W tym roku w skład wspólnoty wchodzi 17 braci (średnia wieku 40 lat) z 12 krajów (Ghana, Indie, Anglia, Włochy, Kenia, Meksyk, Polska, USA, Wenezuela, Zambia, Kostaryka, Czechy).

Za: www.franciszkanie.gdansk.pl

Wpisy powiązane

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025

Karmelici: Spotkanie Rad Generalnych OCARM i OCD w Rzymie

Alojzy Chrószcz OMI: w Kamerunie małe rzeczy potrafią ludziom dawać radość