Wizyta d’Insieme Generała Salezjanów w Ameryce Płd.

W piątek, 24 marca, w domu rekolekcyjnym “El Cenáculo-La Montonera” zakończyła się Wizyta d’Insieme dla regionu Ameryka Cono Sud pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime, z udziałem jego wikariusza, ks. Stefano Martoglio, radców sektorowych (formacja, duszpasterstwo młodzieży, komunikacja społeczna, misje i ekonomia), radcy regionalnego ks. Gabriela Romero, oraz rad inspektorii salezjanów Księdza Bosko w Argentynie, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju.

Pierwsza sesja tradycyjnie rozpoczęła się wspólnotowym odmówieniem Jutrzni, słowami powitana ks. Mario Villalby, przełożonego inspektorii Paragwaju, który pełnił funkcję moderatora dnia. W swoim przemówieniu podziękował inspektorii Południowej Argentyny za gościnność oraz za podarowanie uczestnikom książek o św. Artemidesie Zattim, wydanych przez “Ediciones Don Bosco Argentina” (EDBA): “Artémides Zatti. A Dios hay que darle lo mejor”, autorstwa ks. Néstora Zubeldía, oraz “Creí. Prometí. Sané”, autorstwa ks. Eduardo Meana Laporte.

Następnie ks. Gildasio Mendes, radca generalny ds. komunikacji społecznej, przedstawił skierował “słówko na dzień dobry”. Jego wystąpienie dotyczyło tożsamości konsekrowanej i obecności na wirtualnych podwórkach. Mówił także o śnie jako sztuce komunikacji, odnosząc to do snu 9-letniego Janka Bosko i wizji, którą miał pod koniec życia podczas Mszy św. odprawionej w kościele Najświętszego Serca w Rzymie.  Na koniec, odnosząc się do nowych form komunikacji, ks. Mendes powiedział: “Wyzwania związane z komunikacją to umiejętność słuchania, rozeznawania i dialogu”.

Potem nastąpiła praca w grupach związanych z prezentacjami z poprzedniego dnia – animacja misyjna, rodzina salezjańska, salezjańskie duszpasterstwo młodzieżowe i animacja powołaniowa. Następnie Przełożony Generalny miał okazję wypowiedzieć się na temat niektórych specyficznych sytuacji Zgromadzenia. W tym względzie mówił na przykład o obecności salezjanów w Nikaragui, którzy pomimo skomplikowanej sytuacji, w jakiej znajduje się ten kraj, trwają na stanowisku i kontynuują dzieło, także w miejscowych domach.

Następnie moderator udzielił głosu sekretarzom każdej grupy, prosząc ich, by zabrali głos na forum ogólnym.

Pierwsza sesja popołudniowa rozpoczęła się od wystąpienia ks. Stefano Martoglio, wikariusza Przełożonego Generalnego, który podkreślił temat współpracy międzyinspektorialnego z Siedzibą Generalną. Wyraził również wdzięczność za współpracę. Następnie położył nacisk na trzy aspekty:

– Centrala, która będzie oferować swoje usługi dla całego Zgromadzenia poprzez dostępność i zaangażowanie wielu salezjanów pracujących tam przez okres od 3 do 6 lat. W tym sensie podkreślił znaczenie udziału wszystkich regionów, jako czynnika, który wnosi bogactwo każdego miejsca i kultury do wspólnoty Siedziby Generalnej.- Wielkie miejsca salezjańskie i inne usługi świadczone przez Siedzibę Generalną na rzecz Stolicy Apostolskiej.

– Na koniec usługa Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego (UPS) w Rzymie, ukierunkowana na nauczycieli, studentów oraz propozycje dla wszystkich inspektorii w Regionie i na świecie.

Po nim głos zabrał ks. Romero, który jako radca regionalny rozpoczął prace w ramach inspektorii, w czasie których poszczególne rady dzieliły się swoimi dokonaniami, marzeniami i wyzwaniami, czyniąc to w świetle celu tej Wizyty d’Insieme: “Pogłębić temat naszej tożsamości jako osób konsekrowanych (życie braterskie, modlitwa, misja) w nowych kontekstach życia konsekrowanego w Ameryce Łacińskiej i w obliczu wyzwań związanych z misją dzieloną ze świeckimi”.

Pod koniec popołudnia, w czwartej i ostatniej sesji dnia i Wizyty d’Insieme, Przełożony Generalny przedstawił oceny i sugestie Rady Generalnej.

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie