16 lutego, z okazji Dnia Odrodzenia Państwa, prezydent Litwy Gitanas Nausėda tradycyjnie wręczył odznaczenia państwowe za zasługi dla Litwy i rozsławianie jej imienia w świecie. Wśród odznaczonych jest polska zakonnica Michaela Rak, założycielka i dyrektor pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie. Siostra odebrała dziś z rąk prezydenta Krzyż Kawalerski Orderu Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina.
Siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego mieszka w Wilnie od 2008 r. Jest założycielką pierwszego hospicjum na Litwie. Wcześniej była współzałożycielką hospicjum w Gorzowie Wielkopolskim. Zorganizowania hospicjum w Wilnie podjęła się na prośbę arcybiskupa wileńskiego Audrysa Bačkisa.
Inauguracja działalności hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki nastąpiła 11 lutego 2009. Mieści się ono w budynku należącym niegdyś do Kościoła katolickiego przy ul. Rasu 4. Miejsce na wileńskie hospicjum wybrano wyjątkowe: przed wojną mieszkał tu ks. Michał Sopoćko, spowiednik siostry Faustyny i założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Tutaj także znajdowała się pracownia malarza Eugeniusza Kazimirowskiego, który pod okiem św. s. Faustyny malował obraz Jezusa Miłosiernego. Ze względu na historyczne miejsce hospicjum nadano imię bł. Michała Sopoćki.
Odzyskany budynek wymagał remontu i przebudowy, by można było przyjmować pacjentów, ale już w trakcie remontu rozpoczęło działalność hospicjum domowe, a w 2012 stacjonarne. Trzy lata temu, 15 lutego 2020 r., został poświęcony i otwarty dział dziecięcy hospicjum. Data 15 lutego jest ważna dla wspólnoty placówki i sióstr ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego – przypada wtedy liturgiczne wspomnienie. ks. Michała Sopoćki oraz dzień imienin św. s. Faustyny Kowalskiej.
Hospicjum prowadzi opiekę nad chorymi w zależności od stanu ich zdrowia: w domu pacjenta – hospicjum domowe, lub w hospicjum stacjonarnym. Pomoc udzielana jest bezpłatnie niezależnie od narodowości i wyznania. Placówka prowadzi też wsparcie dla rodzin pacjentów, zarówno w ostatnim okresie życia chorego, jak również w okresie żałoby. Wsparcie dla rodzin obejmuje pomoc m.in. prawnika, psychologa, terapeuty, osób duchownych, wolontariuszy. Pomoc udzielana rodzinom chorych jest także bezpłatna.
Za swoją pracę s. Michaela została wyróżniona wieloma odznaczeniami przez władze Litwy: w 2014 r. otrzymała statuetkę św. Krzysztofa w kategorii: „Anioł Miłosierdzia nad Wilnem”, a w 2018 roku – nagrodę „Chluba Litwy” z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy. W tym samym roku z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wśród odznaczonych dzisiaj przez prezydenta Gitanasa Nausėdę jest także inny Polak, policjant z Wilna, Stanisław Siemaszko, który 14 listopada 2022 roku uratował porażonego prądem nastolatka i przybyłego na miejsce zdarzenia medyka. Został on odznaczony Krzyżem za Ratowanie Ginących.
gie (KAI/l24.lt) / Wilno