Watykan: włoski salezjanin prefektem Biblioteki Watykańskiej

Ojciec Święty mianował ks. Don Mauro Mantovaniego, SDB, dotychczas dziekana Wydziału Filozoficznego Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (Włochy), prefektem Biblioteki Watykańskiej.

Ks. Mauro Mantovani urodził się 3 stycznia 1966 r. w Moncalieri (Włochy). Pierwsze śluby w Towarzystwie Salezjańskim św. Jana Bosko złożył w 1986 r., a w 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 2006 r. uzyskał doktorat z filozofii i literatury na Papieskim Uniwersytecie w Salamance (Hiszpania), a w 2011 r. doktorat z teologii tomistycznej na prowadzonym przez dominikanów Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie. Od 2007 roku jest profesorem zwyczajnym Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie, gdzie pełnił następujące funkcje: dziekan Wydziału Filozoficznego; dziekan Wydziału Nauk o Komunikacji Społecznej; prorektor; rektor. Obecnie jest członkiem Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu oraz Komitetu Naukowego Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości w Kościelnych Uniwersytetach i Wydziałach (AVEPRO).

Watykańska Biblioteka Apostolska (łac. Bibliotheca Apostolica Vaticana, wł. Biblioteca Apostolica Vaticana), znana bardziej jako Biblioteka Watykańska lub nieformalnie jako Vat, jest biblioteką Stolicy Apostolskiej, znajdującą się w Watykanie. Formalnie powstała w 1475 roku, choć w istocie jest znacznie starsza i jest jedną z najstarszych bibliotek na świecie. Zawiera jeden z najbardziej znaczących zbiorów tekstów historycznych. Posiada 75 tysięcy kodeksów z całej historii, a także 1,1 miliona książek drukowanych, wśród których znajduje się około 8,5 tysiąca inkunabułów.

Biblioteka Watykańska jest biblioteką badawczą w zakresie historii, prawa, filozofii, nauki i teologii. Biblioteka Watykańska jest otwarta dla każdego, kto potrafi udokumentować swoje kwalifikacje i potrzeby badawcze. Fotokopie do prywatnego studium stron z książek opublikowanych w latach 1801-1990 można zamówić osobiście lub pocztą.

W marcu 2014 roku Biblioteka Watykańska rozpoczęła wstępny czteroletni projekt digitalizacji swoich zbiorów rękopisów, które mają być udostępnione online.

Na początku XVII wieku zostało wydzielone z biblioteki Watykańskie Archiwum Apostolskie , które zawiera kolejne 150 000 pozycji.

st (KAI) / Watykan

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie