Watykan: w bazylice św. Piotra uczczono 5. rocznicę śmierci Matki Angeliki – założycielki sieci EWTN

>Prefekt-senior Kongregacji Ewangelizacji Narodów i wielki mistrz Zakonu Świętego Grobu (Pańskiego) kard. Fernando Filoni przewodniczył 27 marca w bazylice św. Piotra Mszy św. za duszę Matki Angeliki w piątą rocznicę jej śmierci. W liturgii, sprawowanej w warunkach obostrzeń epidemicznych, uczestniczyła m.in. grupa współpracowników Sieci Telewizyjnej Wiecznego Słowa (EWTN), założonej przez tę amerykańską siostrę zakonną, zmarłą 27 marca 2016 w wieku prawie 93 lat, oraz współpracującej z nią włoskiej Grupy ACI Prensa.

W kazaniu kardynał przypomniał, że 5 lat temu Matka Angelica zakończyła swą ziemską wędrówkę w Niedzielę Wielkanocną. Przywołał również słowa Benedykta XVI, gdy w 2005 rozpoczynał swą posługę Następcy św. Piotra: “Wystarcza mi, że jestem zwykłym robotnikiem Winnicy Pańskiej” i dodał, że są to również jego życzenia dla obecnych na początku Wielkiego Tygodnia: “Bądźcie dobrymi robotnikami w Winnicy Pańskiej!”. W tym kontekście podkreślił ważność “zaufania swych słuchaczy, czytelników i widzów” i poprosił uczestników Mszy, aby “zawsze żywili wielki szacunek do swych odbiorców”, dodając, że swymi działaniami mogą “rodzić życie, nadzieję, zaufanie i miłość”. Misją dziennikarzy jest “niesienie rodzinom Dobrej Nowiny wierności i miłosierdzia”.

Wspominając założycielkę EWTN były prefekt podkreślił je “wierność Chrystusowi, który jest «światłem narodów» i Jego Kościołowi, będącemu jakby sakramentem lub znakiem i narzędziem Boga wśród nas”. Przypomniał również, że Matka Angelica mierzyła się ciągle z “biedą i cierpieniami, które były stałymi «przyjaciółmi» jej życia aż do końca; a jednocześnie doświadczyła pociechy od Jezusa i nieustannej pomocy od Opatrzności Bożej, gdyż nie mogłaby uczynić sama tego, co zrobiła”.

“Ponad 60 lat była Matką Angeliką od Zwiastowania. Nie wiem, czy przyjmując imię «Zwiastowanie», była świadoma swej przyszłej misji w dziedzinie środków przekazu. Archanioł Gabriel był «Zwiastunem» i [dzięki niemu] Dobra Nowina dotarła do naszej ludzkości, tak że możemy myśleć o pewnej analogii” – podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie wskazał, że Matka Angelika “była bliska papieżowi Janowi Pawłowi II, otrzymała wysokie odznaczenie od Benedykta XVI i uznanie od Franciszka”. “Dziękujemy za jej wielkoduszną i cenną pracę dla Kościoła. Jestem pewien, że Matka Angelika jest szczęśliwa” – zakończył swe kazanie kard. Filoni.

Przyszła Maka Angelica urodziła się jako Rita Antoinette Rizzo w rodzinie włosko-amerykańskiej 20 kwietnia 1923 w przemysłowym miasteczku Canton w stanie Ohio. Miała trudne dzieciństwo, gdyż tę część miasta, w której mieszkała, stanowiły slumsy – getto włoskich imigrantów, rządzone przez mafię „Mano Nera” (Czarną Rękę), wywodzącą się z Sycylii. Gdy dziewczynka miała 5 lat, rodzice rozwiedli się, matka zaś została niemal bez środków do życia, w dodatku cierpiała na depresję i manię samobójczą, i dość szybko to córka musiała się nią zaopiekować. W dodatku ona sama wcześnie zapadła na chorobę żołądka, które wywoływało w niej bolesne rany. Gdy po kilku latach została cudownie uzdrowiona, uznała, że z wdzięczności winna poświęcić się Bogu jako zakonnica.

W 1944 Rita wstąpiła do zakonu Ubogich Klarysek od Wieczystej Adoracji w Clevelandzie, przyjmując imię Angelica od Zwiastowania; w 1953 złożyła w nim śluby wieczyste. W 1961 założyła nowy dom zakonny – Matki Bożej od Aniołów w Irondale, na przedmieściach Birmingham w stanie Alabama na południu USA, który w 20 lat później stał się pierwszą siedzibą telewizji EWTN. Aby zachować duchowy charakter klasztoru, s. Angelica przeniosła go do sanktuarium Najświętszego Sakramentu do odległego o ok. 45 minut jazdy Hanceville.

Pierwsze programy nowo powstałej stacji zakonnica i jej najbliżsi współpracownicy nadawali w 1981 z garażu klasztornego. Siostra nazwała swe dzieło Eternal Word Television Net (EWTN), czyli Sieć Telewizyjna Wiecznego Słowa. Na początku 2002, po dwóch wylewach (we wrześniu i w w grudniu 2001), przekazała kierowanie stacją młodszym osobom, ale do końca życia żywo interesowała się swym dziełem.

Obecnie EWTN z siedzibą w Birminghamie dociera do ok. 225 mln gospodarstw domowych w 140 krajach i 16 terytoriach zależnych. Na całą tę sieć składają się satelitarny kanał telewizyjny, programy radiowe na falach długich, średnich i krótkich oraz działalność wydawnicza. W 2014 EWTN połączyło się z latynoską Grupą ACI (ACI Prensa, ACI Stampa, ACI Digital i CNA), tworząc największą na świecie sieć religijnych środków przekazu, wykorzystując do tego także internet. Głoszą one niezmiennie prawowierne nauczanie Kościoła katolickiego, odgrywając bardzo ważną rolę w ewangelizacji i starając się przekazać odbiorcom nie tylko naukę, ale także „piękno Kościoła”.

Niezwykły życiorys założycielki stacji posłużył Raymondowi Arroyo do napisania książki „Mother Angelica. The Remarkable Story of a Nun, Her Nerve, and a Network of Miracles”, która szybko stała się bestsellerem na liście „New York Times’a” i została tłumaczona na kilka języków. Również Stolica Apostolska wyróżniła ją kilkakrotnie. W 2000 jako wyraz wdzięczności za jej apostolat medialny św. Jan Paweł II podarował Matce Angelice monstrancję z Nowej Huty, a Benedykt XVI odznaczył ją w październiku 2009 Krzyżem medalu papieskiego „Pro Ecclesia et Pontifice”. Franciszek zaś, lecąc z Watykanu na spotkanie z patriarchą Cyrylem w Hawanie 12 lutego 2012, przesłał jej specjalne pozdrowienia z pokładu samolotu.

Zmarła 27 marca 2016 w Niedzielę Wielkanocną w swym klasztorze w Henceville w Alabamie.

kg (KAI/ACI Prensa) / Watykan
KAI

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego