Watykan rozwiązuje klasztor karmelitanek po długotrwałym sporze

Watykan rozwiązał klasztor Najświętszej Trójcy karmelitanek w Arlington w Teksasie po długotrwałym sporze związanym z naruszeniem zasad życia zakonnego przez przeoryszę i nieposłuszeństwem zakonnic wobec władzy kościelnej.

Watykan rozwiązał klasztor karmelitanek w Teksasie

Watykan oficjalnie rozwiązał Klasztor Najświętszej Trójcy Karmelitanek w Arlington, Teksas, po długotrwałym sporze dotyczącym naruszeń zasad życia zakonnego. Biskup Michael Olson z diecezji Fort Worth poinformował o tej decyzji 2 grudnia 2024 roku, ogłaszając, że dekret o rozwiązaniu klasztoru otrzymał od Stolicy Apostolskiej.

Decyzja Watykanu wynika z dochodzenia, które wykazało, że przeorysza klasztoru, matka Teresa Agnes Gerlach, złamała ślub czystości, co doprowadziło do jej usunięcia z życia zakonnego. Spór z biskupem Olsonem zaczął się w 2023 roku, kiedy Gerlach przyznała się do romansu z księdzem, co zostało później zapisane w dokumentach sądowych.

Dekret rozwiązujący klasztor

Dekret o rozwiązaniu klasztoru został podpisany 28 listopada przez kardynała João Braza de Aviz, prefekta Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, oraz siostrę Simonę Brambillę, MC, sekretarkę dykasterii. Dokument stwierdza, że wspólnota zakonna w Arlington jest „wygasła” po tym, jak pięć zakonnic zostało usuniętych, nowicjuszka została wydalona, a jedna z członkiń nie przedłużyła swoich ślubów.

W dekrecie podkreślono, że klasztor przestał istnieć z powodu „notorycznego odejścia od wiary katolickiej”. Watykan zwrócił uwagę, że żadna z członkiń klasztoru nie jest już karmelitanką ani zakonnicą, mimo że nadal identyfikują się publicznie jako Karmelitanki Bose.

Zakaz uczestnictwa w sakramentach w klasztorze

Biskup Olson, ogłaszając dekret, powtórzył wcześniejsze ostrzeżenia, aby katolicy nie uczestniczyli w Mszach ani sakramentach odprawianych na terenie dawnego klasztoru. Podkreślił, że takie praktyki są „nielegalne” i „szkodzą jedności Kościoła katolickiego”. Mimo to zakonnice nie opublikowały jeszcze oficjalnej odpowiedzi na decyzję Watykanu, a ich strona internetowa wciąż przedstawia je jako „Karmelitanki Bose”.

 
Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Salezjanie: Bliższa współpraca między inspektoriami austriacką i niemiecką w perspektywie połączenia

Nasza wdzięczność dla J.E. Kardynała João Braz De Aviz

Kapucyni: Nowy misjonarz w Gabonie