Wszystkie wspólnoty musiały wypełnić szczegółowe kwestionariusze, a w najbardziej problematycznych, w co czwartej, gościła watykańska delegacja. Wizytacja trwała trzy lata. Była ona odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na zapaść życia konsekrowanego w Stanach Zjednoczonych i kompletny brak powołań w większości zgromadzeń. Niektórym zakonnicom zarzucano też odstępstwo od nauczania Kościoła.
Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego po zapoznaniu się z nadesłanym do Watykanu raportem przedstawi własne wnioski. Zdaniem m. Mary Clare Millea, która kierowała wizytacją, już teraz można powiedzieć, że przyniosła ona pozytywne rezultaty. „Zakonnice bowiem na nowo zrozumiały swą rolę w Kościele i społeczeństwie. Pogłębił się też dialog między różnymi zgromadzeniami” – podkreśla m. Millea. Z kolei amerykańskie agencje przypominają, że wizytacja apostolska nie wszędzie spotkała się ze zrozumieniem. Niektóre zgromadzenia kompletnie odmówiły współpracy z watykańską delegacją.
Jak poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, obecnie raport jest studiowany w Watykanie, stąd za wcześnie na komentarze ze strony Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Dopiero „po dokonaniu głębszej analizy można oczekiwać ze strony dykasterii oceny efektów wizytacji” – stwierdził ks. Federico Lombardi.
kb, tc/ rv, ewtn