Watykan: kasata dwóch peruwiańskich zgromadzeń i dwóch stowarzyszeń

„Na zakończenie dochodzenia zarządzonego przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 5 lipca 2023 r., w celu ustalenia zasadności zarzutów dotyczących różnego rodzaju odpowiedzialności, przypisywanych Luisowi Fernando Figariemu i wielu innym członkom Sodalitium Christianae Vitae, postanowiono zlikwidować zarówno stowarzyszenia życia apostolskiego Sodalitium Christianae Vitae i Fraternidad Mariana de la Reconciliacion, jak i stowarzyszenia wiernych Siervas del Pian de Dios i Movimiento de Vida Cristiana” – głosi komunikat Dykasterii do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zaznaczono, że dekrety kasacyjne, „potwierdził w formie specjalnej” Ojciec Święty. 

Jednocześnie w nocie podpisanej przez prefekt wspomnianej dykasterii, siostrę Simonę Brambilla, czytamy, że ks. prał. Lordi Bertomeu-Farnos został mianowany komisarzem apostolskim, „aby mógł realizować działania, procedury i wszelkiego rodzaju inicjatywy w celu wdrożenia przepisów związanych z nakazami kasaty, a także zająć się wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tej decyzji”. Głównym powodem ogłoszonej dziś kasaty jest „brak charyzmatu założycielskiego”.

Już we wrześniu ub. roku Ojciec Święty, oceniwszy głosy obrony w stosunku do faktów ujawnionych w czasie „misji specjalnej”, powierzonej arcybiskupowi Malty abp. Charlesowi J. Sciclunie i ks. prałatowi Jordiemu Bertomeu Farnósowi zatwierdził w formie szczególnej usunięcie ze stowarzyszenia życia apostolskiego Sodalitium Christianae Vitae arcybiskupa i 9 osób – członków tego ruchu. Poinformowała o tym w specjalnej notatce prasowej nuncjatura apostolska w Peru. Dokument, noszący datę 25 września br., udostępniła nazajutrz na swej stronie internetowej Konferencja Biskupia Peru.

Owa „misja specjalna”, o której wspomina nota nuncjatury, odbywała się w nuncjaturze w Limie na przełomie lipca i sierpnia 2023 w formie rozmów z ofiarami przestępstw seksualnych. Wysłannikami Stolicy Apostolskiej do ich prowadzenia byli sekretarz pomocniczy Dykasterii Nauki Wiary, arcybiskup Malty Charles J. Scicluna i oficjał w tymże urzędzie ks. prałat Jordi  Bertomeu Farnós.

Na podstawie ich sprawozdania ze stowarzyszenia Sodalitium Christianae Vitae (Sodalicja Życia Chrześcijańskiego; SVC) zostali wówczas usunięci: jego były przełożony generalny Eduardo Antonio Regal Villa, emerytowany arcybiskup Piury – José Antonio Eguren Anselmi, byli przełożeni regionalni, księża Rafael Alberto Ismodes Cascón i Erwin Augusto Scheuch Pool, byli formatorzy – księża Humberto Carlos Del Castillo Drago i Daniel Alfonso Cardó Soria oraz Oscar Adolfo Tokumura Tokomura, byli członkowie włączeni Ricardo Adolfo Trenemann Young i Miguel Arturo Salazar Steiger oraz dziennikarz Alejandro Bermúdez Rosell.

Do podjęcia takiej decyzji dyscyplinarnej skłonił władze kościelne skandal wywołany zarówno liczbą, jak i powagą przestępstw, zgłoszonych przez ofiary, zwłaszcza tych, które są sprzeczne z radami ewangelicznymi w kontekście apostolatu kościelnego – stwierdza wydane 25 września 2024 roku oświadczenie nuncjatury. W tym kontekście wymieniono łącznie 6 rodzajów takich czynów: wykorzystywanie seksualne, łącznie z sadyzmem i przemocą; wykorzystywanie sumienia za pomocą działań sekciarskich, aby złamać wolę podwładnych; wykorzystywanie duchowe z instrumentalizacją na zewnątrz danych uzyskanych drogą wewnętrzną, niemających charakteru sakramentalnego ani kierownictwa duchowego; nadużywanie urzędu i władzy z elementami hakowania w środkach przekazu oraz prześladowanie w miejscach pracy, jak również ukrywanie przestępstw popełnionych w łonie instytucji; nadużycia w zakresie administrowania dobrami kościelnymi; nadużycia w zakresie apostolatu dziennikarstwa.

kg, st/KAI

Wpisy powiązane

Ignacjański Papież: Jak jezuickie korzenie kształtowały pontyfikat Franciszka

Antonio Spadaro SJ: Ignacjańskie korzenie reformy Kościoła papieża Franciszka

List Ojca Generała Oblatów św. Józefa związku ze śmiercią papieża Franciszka