Papieska Rada ds. Kultury i Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego chcą promować poszukiwanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego wspólnot zakonnych. „Instytuty, zakony i stowarzyszenia życia apostolskiego są strażnikami bardzo ważnej części dziedzictwa Kościoła i ludzkości” – potwierdził na spotkaniu z mediami w Watykanie prefekt Kongregacji kard. Joao Braz de Aviz. Na to dziedzictwo składają się archiwa, książki, dzieła artystyczne i liturgiczne oraz budynki.
„Zwłaszcza w obliczu starzenia się zgromadzeń zakonnych i braku nowej krwi, chodzi z jednej strony o dbałość o dziedzictwo, ale także o zarządzanie lub zrównoważone wykorzystanie nieużywanych budynków” – wyjaśnia kard. Braz de Aviz. Dlatego Rada i Kongregacja chcą połączyć siły, aby osiągnąć postęp w katalogowaniu i dokumentacji fotograficznej dóbr kultury.
Jedną z trudności, według kard. Braz de Aviza, jest koordynacja działań. W przeciwieństwie do Kościołów lokalnych, poszczególne instytuty i klasztory mają większą autonomię. Dlatego też w dniach 4 i 5 maja odbędzie się międzynarodowy kongres pod tytułem: “Charyzmat i kreatywność. Katalogowanie, zarządzanie i innowacyjne projekty dla dziedzictwa kulturowego wspólnot życia konsekrowanego”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi, podkreślił, że inicjatyw nie brakuje, ale często są one odosobnione i znane tylko wąskiemu gronu. Kardynał odniósł się także do struktury wiekowej wspólnot zakonnych. Celem konferencji będzie również przekształcenie “ciężaru konserwacji w okazję do odnowy”. „W tym kontekście katalogowanie jest podstawowym i nieodzownym środkiem służącym poznaniu, kwantyfikacji, ochronie i zachowaniu dóbr kultury w ich złożoności” – powiedział kard. Ravasi.
tom (KAI) / Watykan