Posługa redemptorystów na Syberii jest bardzo bogata. Jej początek sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to redemptoryści Prowincji Lwowskiej obrządku bizantyjskiego nieśli potajemnie swoją służbę kapłańską w Prokopiewsku. Wtedy pracował tam o. Wasilij Rutka najpierw jako zesłaniec, a od 1959 roku dobrowolnie. W latach 70-tych dołączył do niego o. Jarosław Spodar, najpierw jako kleryk, a później pracował jako kapłan. Dzisiaj w Prokopiewsku posługuje dwóch ojców z Ukrainy: Michał Wołoszyn i Bogdan Galeta.
Redemptoryści polscy rozpoczęli stałą pracę ewangelizacyjną w Rosji i Kazachstanie wiosną 1993 r. zakładając pierwsze wspólnoty w Pietropawłowsku i Orenburgu. W 1996 roku redemptoryści podjęli posługę w Kemerowie na Syberii, kiedy to przybył na te tereny o. Dariusz Łysakowski z Polski i o. Anthony Branagan z Irlandii. O. Dariusz zginął tragicznie wraz z katechetką Tatianą 19 stycznia 2001 roku w wypadku samochodowym w drodze do wspólnoty katolików w Jurdze. O. Anthony do dziś posługuje w Kemerowie wraz z proboszczem parafii i przełożonym wspólnoty zakonnej o. Andrzejem Legieciem i o. Pawłem Mroczkiem. Redemptoryści w Kemerowie współpracują od 2006 roku z siostrami ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego: s. Agatą (przełożoną Regii Maryi Matki Jedności), s. Marcelą i s. Natalią. Obejmują oni swoją duszpasterską opieką wspólnoty katolików rozsiane w obwodzie kemerowskim, oddalone od stolicy tego regionu nawet o 300 kilometrów. Są to: Anżero-Sudżensk, Biełowo, Gieorgiewka, Jurga, Jaszkino, Koleon, Leninsk-Kuznieckij, Nowopreobrażenka, Połysajewo, Tjażyn i inne. Historię redemptorystów w Kemerowie tworzyli także: o. Artur Wilczek (2001-2002), o. Grzegorz Lachowicz (2002-2005) i o. Zenon Gieniec (2001-2010).
Niedzielna uroczystość odpustowa poprzedzona była dwudniowym sympozjum poświęconym duchowości redemptorystów, w którym oprócz kemerowskich parafian wzięli udział przedstawiciele parafii z Jaszkino, Jurgi, Nowokuźniecka, Prokopiewska i Tomska. Wraz ze swoimi parafianami przybyli kapłani z dekanatu: o. Michał Wołoszyn i o. Bogdan Galeta z Prokopiewska, o. Paweł Gładkow z Nowokuźniecka, ks. dziekan Andrzej Duklewski z Tomska, o. Dariusz Paszyński przełożony Regii Świętego Gerarda oraz siostry z Prokopiewska ze Zgromadzenia św. Józefa: s. Tatiana i s. Jarosława. Swoją obecnością zaszczycili gospodarzy, zaczynając od drugiego dnia sympozjum, ks. bp Józef Werth – ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku i s. Maria Stadler – dyrektor kurii diecezjalnej.
W piątek wieczorem o. Andrzej Legieć i o. Michał Wołoszyn przybliżyli historię Zgromadzenia Redemptorystów, a szczególnie tę dotyczącą ostatniego pół wieku na Syberii. W sobotę zaś najpierw o. Dariusz Paszyński poruszył temat współpracy redemptorystów ze świeckimi, potem o. Andrzej Legieć mówił o charyzmacie redemptorystowskim. Podczas popołudniowej sesji – już w obecności biskupa Wertha – odbyło się forum, na którym dyskutowaliśmy o tematach poruszonych wcześniej. Na ostatniej sesji, w niedzielny poranek, o. Paweł Mroczek ukazał rolę Matki Bożej w duchowości redemptorystowskiej. W programie sympozjum był czas na radosne świętowanie, rozmowy, a przede wszystkim na wspólną modlitwę brewiarzową, adorację Najświętszego Sakramentu, różaniec i Msze Święte. Modlitwa była okazją do trwania w dziękczynieniu za dobro, które dokonało się poprzez posługę redemptorystów w Rosji i Kazachstanie.
Kulminacyjnym punktem dziękczynienia była niedzielna Msza Święta sprawowana przez bpa Józefa Wertha wraz z kapłanami i licznie zebranymi parafianami i gośćmi. Pasterz diecezji podkreślił ważną rolę, jaką w Kościele pełnią zgromadzenia zakonne. Wyraził wdzięczność redemptorystom za wieloletnią, aktywną posługę. Odwołał się także do objawień fatimskich, w których sama Najświętsza Maryja Panna wskazała na kult Swego Niepokalanego Serca, jako ratunek dla współczesnego świata. Na koniec dodał, że tak jak w ubiegłym roku w Pietropawłowsku kościół redemptorystów został podniesiony do rangi diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, tak i w Kemerowie można myśleć o utworzeniu Sanktuarium Maryjnego, gdyż miłość i orędownictwo Niepokalanego Serca Maryi przyspiesza triumf Królestwa Bożego na ziemi.
Po Mszy Świętej miał miejsce koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej z Kemerowa pod kierownictwem Eleny Ryłowej. Wykonane zostały znane utwory autorstwa Bacha, Schuberta i innych. Wszystkim wydarzeniom jubileuszu towarzyszyła bardzo dobra organizacja i piękna oprawa, która była owocem współpracy redemptorystów z siostrami i licznymi parafianami.
Dwadzieścia lat posługi to dopiero początek. Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Ale o nią nie ma się co martwić, jeśli redemptoryści wraz z parafianami dalej będą pozwalali prowadzić się Duchowi Świętemu, który gwarantuje prawdziwy i wierny kierunek rozwoju, a w serca wlewa pokój i radość, której mogliśmy doświadczyć podczas dni świętowania jubileuszu.
O. Dariusz Paszyński CSsR
Za: www.redemptor.pl