USA: uczestnicy „Wakacji z Panem Bogiem” pielgrzymują do Amerykańskiej Częstochowy i do Merrillville, IN

W Stanach Zjednoczonych organizowane są dwie piesze pielgrzymki do sanktuariów maryjnych: Amerykańskiej Częstochowy (Doylestown w Pensylwanii) i Merrillville w Indianie. Uczestniczą w nich nie tylko Polacy, ale także katolicy pochodzenia amerykańskiego i latynoskiego. Od 2007 r. do tego pierwszego sanktuarium pielgrzymują również uczestnicy redemptorystowskich „Wakacji z Panem Bogiem”, a od kilku lat do obu tych miejsc.

Po pierwszych zorganizowanych w lipcu 2007 r. „Wakacjach z Panem Bogiem” jako grupa zdecydowaliśmy się na pielgrzymkę, aby podziękować Matce za wszystkie łaski i za czas, który był nam dany. Był to wyjątkowy moment, gdyż towarzyszył nam wtedy o. bp Czesław Stanula CSsR z Brazylii. Od tej pory każdego roku na pielgrzymim szlaku spotykają się uczestnicy, a w tym radosnym podążaniu towarzyszyli nam redemptoryści – przez kilka lat o. Łukasz Drożak i o. Waldemar Łątkowski oraz ojcowie z Polski.

Wielką radość sprawia widok dzieci i młodzieży, którzy wraz z rodzicami podążają do Mateńki. Jeszcze większą radością jest fakt, że znają się nie tylko z podwórka czy polskiej szkoły, ale spędziły ze sobą niezapomniane chwile na tygodniowych wyjazdach i wzajemnie dążyli do spotkania, aby przez te 4 dni pobyć razem.

Pielgrzymka jest czasem modlitwy, ale jest to też czas radości czego dowodem jest sobotni wieczór uwielbienia. Po trudach maszerowania w słońcu i strugach deszczu, rozbijaniu namiotów, krótkich odpoczynkach na postojach wydawałoby się, że nie ma już sił. Jednak uśmiech i zadowolenie towarzyszą każdemu i jest to wielka wdzięczność.

Duża liczebność uczestników „Wakacji z Panem Bogiem” jest zawsze dostrzegana przez przewodnika. Wtedy mamy okazję podzielenia się swoim świadectwem, a od kilku lat droga krzyżowa jest przygotowana i prowadzona właśnie przez uczestników i ich rodziny. Budzi to wielką nadzieję, że młodzi wyjeżdżając z przeżytych rekolekcji na tym nie poprzestają. Udział w pielgrzymce jest na bieżąco relacjonowany na Facebooku „Wakacji z Panem Bogiem” więc w ten sposób mamy kontakt z tymi, którzy z różnych przyczyn pozostali w domu, ale też grupą z Chicago.

Kiedy w 2023 r. zorganizowane zostały pierwsze „Wakacje z Panem Bogiem” w Wisconsin o. Waldemar Łątkowski CSsR podążył z grupą z Chicago w Pieszej Polonijnej Pielgrzymce Maryjnej z Chicago do sanktuarium MB Częstochowskiej w Merrillville .Historia tej pielgrzymki sięga roku 1998, kiedy grupa 7 osób wyruszyła z Chicago do sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster w Indianie, gdzie mają swój klasztor ojcowie karmelici. Następnego roku dzięki zaangażowaniu salwatorianów jednodniową pielgrzymkę przedłużono o jeden dzień i pielgrzymi dotarli do Merriville. Tak więc każdego roku przez dwa dni wierni z Chicago i okolic pielgrzymują na spotkanie z Matką.

Jest to wielka radość, że 17 lat organizacji aż 23 obozów dla dzieci, młodzieży i rodzin, wydaje owoce, bo kolorowe koszulki z symbolami i datami odbytych „Wakacji z Panem Bogiem” świadczą, że ziarno nie obumarło.

Więcej informacji i zdjęć : wakacjezbogiem.com


Teraz, kiedy zakończyła się XXXVII Piesza Pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy w USA cisną się na usta słowa:

„Z całego serca i z całej duszy
Chcemy Maryjo Tobie podziękować,
Że pozwoliłaś w swojej dobroci
Do Twej stolicy dzisiaj pielgrzymować.”

Uczestniczka pielgrzymki


W 1988 r. na pielgrzymkowy szlak z Great Meadows w New Jersey do Amerykańskiej Częstochowy po Mszy św. odprawionej przez ks. Ignacego Kuziemskiego, wyruszyło 17 osób,. Wśród organizatorów i uczestników była s. Teresa Gradowska ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, która pielgrzymuje już każdego roku. Trasa pielgrzymki jest malownicza i wiedzie poprzez pola, lasy, osiedla, zbocza górskie, brzegiem jeziora czy kanału i liczy około 60 mil. W 2006 r. grupę dorosłych prowadzili redemptoryści, której przewodniczył o. Jan Kwiecień. Od 2007 roku, po śmierci ks. Kuziemskiego, pielgrzymka została przekazana salwatorianom, którzy od tej pory są jej organizatorami. W chwili obecnej składa się już ona z trzech grup: pierwsza prowadzona przez salwatorianów, druga młodzieżowa prowadzona przez paulinów oraz grupa angielsko-hiszpańskojęzyczna prowadzona przez o. Mariusza Kocha, franciszkanina.

Za: www.redemptor.pl

Wpisy powiązane

XVIII Kapituła Generalna Oblatów św. Józefa

Salwatorianie: 37 raz pielgrzymowali do Matki Bożej w Merrillville!

Hiszpania: coraz mniej misjonarzy