USA: franciszkański uniwersytet pragnie odpowiedzieć na wyzwania ideologii woke

Uniwersytet Franciszkański w Steubenville w stanie Ohio uruchomił serię nagrań wideo, która ma na celu zbadanie kultury, nauki, polityki, sztuki i bieżących kwestii przez „pryzmat rozumu i wiary”.

Prowadzony przez byłego rektora uczelni ojca Dave’a Pivonkę, TOR, „In Focus: Confronting the Woke World” (W centrum uwagi: Konfrontacja ze światem woke), czerpie inspirację z książki „Awake, Not Woke: A Christian Response to the Cult of Progressive Ideology” (Przebudzony, nie woke: Chrześcijańska odpowiedź na kult postępowej ideologii), książki katolickiej autorki Noelle Mering z 2021 roku.

Czym jest woke?

Woke to wyrażenie pochodzące z afroamerykańskiej odmiany języka angielskiego, które pojawiło się w latach 30. XX wieku i oznaczało „przebudzoną” świadomość braku sprawiedliwości społecznej i rasizmu. W trakcie protestów wywołanych zastrzeleniem 18-letniego Afroamerykanina Michaela Browna w 2014 roku określenie to stało się powszechne, m.in. w szeregach ruchu Black Lives Matter. W tym kontekście sformułowanie pochodne „stay woke” rozwinęło się jako ostrzeżenie przed atakami policji i, bardziej ogólnie, jako wezwanie do bardziej wyczulonej i zdecydowanej reakcji na systemową dyskryminację. Z czasem wyrażenie to oderwało się od swojego pierwotnego znaczenia i jest politycznie wykorzystywane w dyskursie krążącym wokół tematu radykalnej lewicy.

Katolicy nie mogą wycofywać się ze świata

W pierwszej serii wystąpiła sama Mering, która jest również redaktorką strony internetowej TheologyofHome.com, matką sześciorga dzieci i pracownikiem Centrum Etyki i Polityki Publicznej.

„Szybkość, z jaką ruch woke przejął większość naszych głównych instytucji publicznych i prywatnych, jest niezwykła” – powiedział o. Pivonka w komunikacie prasowym uczelni.  „Nigdy nie możemy wycofywać się ze świata, ale zawsze starać się go angażować i dzielić się światłem Chrystusa, jedynym źródłem prawdziwej ludzkiej wolności i rozkwitu” – zaznaczył.

W zwiastunie serialu wskazał, że większość tych różnic ideologicznych sprowadza się do zrozumienia ludzkiej antropologii.

„Pod wieloma względami cała ta ideologia zmaga się z fundamentalnym pytaniem: Czym jest osoba ludzka?” – powiedział.

Natomiast Mering zauważyła w zwiastunie, że katolicy muszą zawsze być „dla osoby, która stoi przed nami”. Przestrzegła przed ignorowaniem osób wyznających ideologię woke.  

Film będzie prezentowany na platformie internetowej Uniwersytetu Franciszkańskiego FaithandReason.com, która zawiera bezpłatne filmy i podcasty na tematy od Kościoła po kulturę, od polityki po filozofię i od moralności po rynek.  Planowane jest wydawanie trzech odcinków serii rocznie.

Za: KAI

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego