Uniwersytet Gregoriański: marzenie Boga we Fratelli tutti

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie rozpoczął się cykl konferencji zorganizowanych w rocznicę opublikowania encykliki Fratelli Tutti Papieża Franciszka. Temat: „Fratelli tutti: marzenie Boga o świecie bardziej ludzkim” podkreśla wspólny wątek dokumentu, jakim jest myślenie o lepszym świecie, w którym ludzkość jest bardziej zjednoczona. Inauguracji cyklu spotkań przewodniczył kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W dokumencie, który jest owocem doświadczenia zrodzonego wraz z deklaracją o międzyludzkim braterstwie z Abu Zabi, marzenie „o nowym spotkaniu, o dialogu, sprawiedliwości i pokoju”, jest jednym z powracających tematów. Referaty przedstawiać będą teologowie, uczeni, misjonarze i wykładowcy z różnych wydziałów, instytutów i ośrodków Gregoriany. Ich celem jest „szerzenie i pogłębianie zrozumienia ważnego przesłania encykliki” oraz wspólne zastanawianie się nad różnymi „ścieżkami nadziei” przedstawionymi z perspektywy różnych dyscyplin. Jednym z tematów będzie „Budowanie braterstwa i dialogu z islamem, począwszy od kwestii bioetycznych”, oraz refleksje nad encykliką ze strony żydowskiej z rabinem Benedyktem Carucci Viterbi. „Papież zachęca ludzi by myśleli o wielkich celach” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Laurent Basanese, jezuita, profesor wydziału misjologii.

„Papież proponuje projekt mający wielkie cele. W encyklice zauważa, że jesteśmy zalęknieni, zamknięci w naszych przyzwyczajeniach, w naszych małych światach, dlatego wstęp do niej nosi tytuł «Bez granic» i wzywa do świata bardziej otwartego. Myślenie o wielkich celach dla rozwoju całej ludzkości brzmi dziś jak «delirium», jak marzenie niemożliwe do zrealizowania. Ale my jesteśmy chrześcijanami i wierzymy, że nasze wielkie pragnienia mogą się wcielić, mogą być zrealizowane – mówi o. Basanese. – Obok marzenia, tematem wracającym w encyklice jest dialog. Prawdziwy, realny i szczery, postrzegany jako «droga pośrednia» pomiędzy zamknięciem i ucieczką od rzeczywistości w prywatne światy a gwałtownym i egoistycznym protestem. Zawsze istnieje możliwość dialogu. Papież w encyklice mówi o tych osobach, które dialogują, jako o bohaterach przyszłości, to znaczy o tych, którzy będą potrafili być zarówno zakorzenieni w swojej tożsamości, jak i jednocześnie zdolni iść w kierunku spotkania z innymi, z innymi kulturami i innymi ludźmi. Nasze społeczeństwa będą coraz bardziej wielokulturowe, dlatego już dziś musimy nauczyć się wcielać w życie to spostrzeżenie Papieża.“

Wykład podsumowujący 16 grudnia wygłosi kard. Miguel Angel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Za: Vatican News

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego