Ukraina: procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię

Archidiecezja lwowska świętowała wczoraj wspomnienie swojego patrona, bł. Jakuba Strzemię. Z tej okazji ulicami Lwowa z sanktuarium św. Antoniego z Padwy do katedry łacińskiej przeszła procesja z jego relikwiami. Poprowadził ją abp Marek Jędraszewski z Łodzi, który przewodniczył Mszy i wygłosił homilię.

W 2010 r. z okazji 220. rocznicy beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię (1340-1409), franciszkanina i arcybiskupa halicko-lwowskiego, obecny metropolita lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki zaprowadził we Lwowie tradycję procesji z relikwiami patrona na wzór procesji ulicami Krakowa z relikwiami św. Stanisława.

Odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka uczestnicy procesji wznosili również modlitwy za ofiary konfliktów zbrojnych w Syrii i na Bliskim Wschodzie oraz o przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa narodom ogarniętych bratobójczymi walkami.

W tym roku do procesji ulicami Lwowa dołączyli się też uczestnicy XII Archidiecezjalnego Dnia Młodzieży. Po zakończeniu liturgii arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki wręczył grupie wiernych medal bł. Jakuba Strzemię, który jest najwyższym odznaczeniem archidiecezji lwowskiej.

„Ta uroczystość łączyła się z obchodem 1025. rocznicy chrztu Rusi. Chrztu, który miał miejsce w roku 988, czyli 22 lata po chrzcie Polski. Jest to wielka rocznica, którą trzeba przypominać, kiedy Kościół nie był podzielony na Wschód i Zachód. Ta część była oczywiście mocno powiązana z Konstantynopolem, ale także i z samym Rzymem. Te uroczystości wpisują się także w obchody Roku Wiary. Trudno nie cieszyć się żywotnością wiary chrześcijańskiej na tych terenach, w tym mieście. Nie cieszyć się zwłaszcza żywotnością Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego, który ma tutaj tak wspaniałe tradycje i którego działalność łączy się w sposób niezwykle ścisły z historią Polski. Trudno tego nie wiązać, tego nie przypominać i tym nie żyć” – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Po uroczystościach abp Marek Jędraszewski zwiedzał także Lwowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Brzuchowicach, gdzie wygłosił słowo podczas kongregacji duchowieństwa archidiecezji lwowskiej.

K. Czawaga, Lwów

Za: Radio Watykańskie

Wpisy powiązane

Statystyka Misyjna – Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek

Zmarł Kardynał Angelo Amato, “duchowy syn św. Jana Bosko, który przez wiele lat z ludzką wrażliwością i wielkodusznością poświęcał się dla Ewangelii i Kościoła”

Pogrzeb kard. Amato: był człowiekiem wiary