Home WiadomościZe Świata Uhonorowanie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników w Limie

Uhonorowanie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników w Limie

Redakcja

5 sierpnia 2021 r. w Limie, stolicy Peru, miało miejsce osłonięcie medalionu upamiętniającego błogosławionych męczenników z Pariacoto: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, polskich franciszkanów, z okazji 30. rocznicy ich męczeńskiej śmierci. Uroczystość została zorganizowana przy współpracy Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej i krakowskiej prowincji franciszkanów.

Chociaż w Peru wciąż obowiązują silne obostrzenia sanitarne, w odsłonięciu mogło uczestniczyć więcej osób, m.in.: bp Nicola Girasoli, Nuncjusz Apostolski w Peru; bp Ángel Francisco Simón Piorno, ordynariusz diecezji Chimbote; o. Marian Gołąb OFMConv, minister prowicjalny z Krakowa; Antonina Magdalena Śniadecka–Kotarska, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Peru, Republice Ekwadoru i Wielonarodowym Państwie Boliwia; o. Dariusz Mazurek, Delegat Generalny ds. animacji misyjnej naszego Zakonu; o. Jacek Lisowski, Delegat Prowincjała Franciszkanów w Peru; Danuta Madej, Przewodnicząca Stowarzyszenia DOM POLSKI; bracia misjonarze Delegacji w Peru Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce; a także inni przedstawiciele władz państwowych, duchowni, siostry zakonne, mieszkańcy Limy, Chimbote i Pariacoto.

Cała uroczystość miała miejsce w parku „Polonia”, w którym uczczona jest pamięć Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii Peru, m.in. Ernesta Malinowskiego, projektanta i budowniczego drugiej pod względem wysokości położenia linii kolejowej na świecie, tzw. Centralnej Kolei Transandyjskiej; czy Jana Edwarda Habicha, pioniera inżynierii w Peru, założyciela Politechniki limeńskiej. Teraz, obok zasłużonych Polaków dla rozwoju tego pięknego kraju, będzie również zaznaczona obecność i działalność pierwszych polskich męczenników misjonarzy.

W przemówieniach bardzo mocno podkreślano, że najgłębszą inspiracją franciszkanów było ewangeliczne przynaglenie do miłości braci oraz wskazywano na ogrom dobra i poświęcenia, które w bardzo trudnym czasie terroru i wojny domowej błogosławieni okazali mieszkańcom Andów.

Sam medalion został ufundowany przez Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto w Krakowie, a wykonany przez krakowskiego artystę rzeźbiarza Michała Batkiewicza.

Dzięki takim pięknym inicjatywom, przyszłe pokolenia Peruwiańczyków będą miały okazję do poznania, i nieraz odkrycia, szlachetnych postaci, które brały udział w budowie ich pięknego kraju i tworzyli jego historię.

Poniżej tekst wystąpienie ministra prowincjalnego Mariana Gołąba OFMConv z Krakowa.

Bracia z Peru


Pokój i Dobro!

Jego Ekscelencja Bp. Nicola Girasoli, Nuncjusz Apostolski w Peru, Jego Ekscelencja Bp. Ángel Francisco Simón Piorno, Biskup Chimbote, Jej Ekscelencja Pani Antonina Magdalena Śniadecka – Kotarska, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Peru, Republice Ekwadoru i Wielonarodowym Państwie Boliwia, bracia misjonarze Delegacji w Peru Prowincji Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię w Polsce, o. Dariusz Mazurek, Delegat Generalny do spraw animacji misyjnej naszego Zakonu, o. Jacek Lisowski, Delegat Prowincjała Franciszkanów w Peru, Przewodnicząca Stowarzyszenia DOM POLSKI, pani Danuta Madej, obecni tutaj przedstawiciele władz państwowych, czcigodni duchowni, wielebne siostry zakonne, mieszkańcy Peru, wszyscy zgromadzeni, dla których wiele znaczy słowo Polska.

Ogromnie się cieszy moje serce, że dziś 5 sierpnia 2021 r. mogę stać na Placu Polskim w stolicy Peru, w Limie i brać udział w uroczystości, podczas której zostaną uhonorowani nasi i Wasi bracia – błogosławieni Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. To wzruszający i niezwykle podniosły moment, przypadający niemal w przededniu ich 30. rocznicy śmierci męczeńskiej.

Powiedziałem: „nasi bracia”, bo wywodzący się z naszego franciszkańskiego zakonu, ale też „Wasi bracia”, bo przyjechali do Peru dobrowolnie i choć zostali ostrzeżeni przez Waszych rodaków o grożącym im niebezpieczeństwie, to jednak nie uciekli, nie opuścili ludzi, którym bezinteresownie i ofiarnie służyli, dla których się całkowicie poświęcili. Dlatego Zakon nie mógł podjąć innej decyzji. Ich ciała musiały pozostać na tej ziemi. „Oni są wśród nas” – jak śpiewamy w Pariacoto, w Chimbote czy Limie. 

„En honor a los Polacos en el Peru” – „Na cześć Polaków w Peru” – tak brzmi napis wyryty na monumencie znajdującym się przed nami. Dziś do wybitnych Polaków w Peru, którzy stworzyli naukowo-dydaktyczną kadrę wyższej uczelni w Peru; którzy realizowali projekty w dziedzinach: inżynierii, kolejnictwa, mechaniki, geologii, hydrologii, topografii i innych z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, dołączają krakowscy franciszkanie: błogosławieni Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, którzy byli posłańcami wiary, nadziei i pomocy udręczonym terrorem bliźnim.

Razem przynieśli chwałę Polsce poprzez swoją pracę na rzecz Peru. Wszyscy oni razem tworzą wielką i chlubną kartę wspólnych polsko-peruwiańskich dziejów.

Bardzo serdecznie dziękuję Polskiej Ambasadzie w Peru o starania, aby godnie upamiętnić tych naszych błogosławionych rodaków. Dziękuję Biuru Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto w Krakowie za ufundowanie medalionu, wykonanego przez krakowskiego artystę rzeźbiarza Michała Batkiewicza.

Bóg zapłać. Szczęść Boże! Niech żyje Polska! Niech żyje Peru!

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda