Uganda: Nowy franciszkański klasztor

To jest niesamowite. Kiedy na świecie był przeżywany Dzień Misyjny, a w Polsce rozpoczynał się Tydzień Misyjny, w tym samym czasie w Ugandzie swoje istnienie zainaugurował klasztor w Munyonyo p.w. św. Franciszka z Asyżu. 

Na tę wyjątkową okoliczność 22 października 2017 r. zjechali się głównie bracia z Europy i Afryki. Nie zabrakło znamienitych gości: ministra generalnego – o. Marco Tasca, asystenta generalnego ds. Afryki – o. Tadeusza Świątkowskiego, sekretarza generalnego ds. formacji – o. Louis Panthiruvelil, ministra prowincjalnego – o. Mariana Gołąba, wikariusza i sekretarza prowincji – o. Mariusza Kozioła i o. Roberta Kiełtyki. Byli też obecni przełożeni wyżsi i wychowawcy z domów formacyjnych z Kenii, Zambii, Ghany oraz Tanzanii.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią, która była celebrowana w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich pod przewodnictwem ministra generalnego. Następnie przecięto symboliczną wstęgę przy wejściu do klasztoru i udano się do kaplicy klasztornej. Tam, odbyły się przemówienia, odczyt prawnych dokumentów, zaprzysiężenie nowego gwardiana, modlitwa nad klasztorem, jego poświęcenie oraz uroczysty posiłek.

“Jeśli Pan daje nam tę łaskę, aby otworzyć klasztor i dom formacyjny, to znaczy, że Pan chce błogosławić naszą obecność na tym miejscu, która już jest uświęcona obecnością męczenników” – zaznaczył w swej wypowiedzi o. Marco Tasca. 

To rzeczywiście łaska Pana, że udało się w tak krótkim czasie osiągnąć cel budowy i świętować erygowanie klasztoru i domu formacyjnego. Warto wspomnieć, że budowę klasztoru wraz z piętrem przeznaczonym na formację wstępną rozpoczęto w 2015 roku. Dzięki wysiłkom braci i znacznemu zaangażowaniu osób świeckich, możemy dzisiaj podziwiać wspaniałe miejsce oddane do dyspozycji franciszkanów, którzy są tutaj kustoszami Sanktuarium. 

“Otworzyliśmy trzecią wspólnotę franciszkańską w Ugandzie i dom formacyjny. To, co czuję w sercu, to jest ogromna radość. Radość przede wszystkim z faktu, że Bóg dał nam taką łaskę, że możemy być świadkami jak jest ustanowiona kolejna wspólnota” – dzielił się o. Marian Gołąb. 

Minister prowincjalny w swym przemówieniu nie omieszkał z wdzięcznością wspomnieć o swojej pracy w Munyonyo: “Chciałbym również podziękować braciom w Ugandzie. Było nas tutaj dwóch, ale w tym samym czasie doświadczaliśmy ogromnego wsparcia ze strony pozostałych braci z Matugga i Kakooge. Bardzo wam dziękuję za tę wspólną pracę”.

Pierwszym gwardianem, ustanowionym dla nowo powstałej wspólnoty, został o. Wojciech Ulman, natomiast przełożonym braci prenowicjuszy został o. Steven Gatimu z Kenii, socjuszem zaś o. Marcin Załuski. Dziewięciu braci prenowicjuszy, którzy odbywają swój drugi rok formacji w zakonie, pochodzi z Kenii, Tanzanii i Ugandy. 

W Ugandzie aktualnie pracuje siedmiu braci, którzy wywodzą się z krakowskiej prowincji franciszkanów. Nasze klasztory znajdują się w Kakooge, Matugga i Kampala-Munyonyo. Dziewiętnastu rodzimych Ugandyjczyków odbywa swoją formację wstępną, przygotowując się do tutejszej pracy w winnicy Pańskiej. Jeden z nich studiuje w Krakowie.

o. Piotr Dąbek, Uganda – Kakooge

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii

Redemptoryści – Villa Ángela: to już 730 dni, ponad 17,5 tys. godzin, nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu

Franciszkanie: Spotkanie roczne misji w Ekwadorze