W święto św. Antoniego z Padwy w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo rozpoczął się pięciotygodniowy kurs formacyjny dla braci pochodzących z trzech franciszkańskich rodzin (OFM, OFMCap, OFMConv) z piętnastu krajów.
Munyonyo jest dzielnicą stolicy Ugandy, Kampali, w której Bracia Mniejsi Konwentualni są obecni od 2013 r. W 2017 r. arcybiskup Kampali poprosił braci o rozwój i promocję obszaru, na którym pierwsi chrześcijańscy męczennicy ugandyjscy: św. Andrzej Kaggwa (patron katechetów), św. Denis Ssebugwawo (patron chórów) i św. Pontian Ngondwe (patron żołnierzy), zginęli śmiercią męczeńską w 1886 r., a także rozpoczęła się droga do męczeństwa Karola Lwangi i jego towarzyszy, których w liturgii Kościoła wspominamy 3 czerwca. 29 lipca 2019 r. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podniósł franciszkański kościół do godności bazyliki mniejszej. Obecnie bracia służą miejscowej społeczności, a także licznym pielgrzymom, którzy licznie odwiedzają święte miejsce.
Bieżący kurs zorganizowany przez Sekretariat Generalny Animacji Misyjnej ma na celu ugruntowanie misjonarzy w dawaniu świadectwa i kontekstualizację rzeczywistości misyjnej (antropologicznej, socjologicznej i eklezjologicznej) w Afryce. Tematyka kursu zawiera m.in. ogólne wyobrażenia o kontynencie afrykańskim, problemy zdrowotne w Afryce, historię ewangelizacji w Afryce, podstawy misjologii (biblijnej, teologicznej, historycznej, eklezjologicznej), inkulturyzację Afryki (podejście do ewangelizacji, organizacja misji, budowle, liturgia, obecność Maryi w Afryce), dialog (braterski, międzyplemienny, międzyreligijny, ekumeniczny, międzykulturowy, synodalność), ekonomię (projekty, samowystarczalność, ewangeliczne ubóstwo), wyzwania (globalizacja, migracja, wielokulturowość, klerykalizm, nadużycia i ochrona nieletnich oraz osób dorosłych wymagających szczególnej troski, nowe technologie komunikacyjne). Ideą kursu jest również pogłębienie rozeznania i zaangażowanie braci w przeżywanie swojego misyjnego posłannictwa, biorąc pod uwagę jego konteksty i wyzwania. Niezwykle istotne jest również wspólne uczestnictwo trzech gałęzi franciszkańskich dążących do wzmocnienia współpracy międzyzakonnej, która będzie sprzyjać bardziej efektywnym inicjatywom misyjnym we wspólnym dawaniu świadectwa wiary.
o. Łukasz Mężyk