W związku z nadzwyczajną sytuacją, która powstała w wyniku rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19, oraz biorąc pod uwagę przepisy przewidziane przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dekrecie z 25 marca 2020 r., konieczna była aktualizacja uroczystości liturgicznych,
którym będzie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek – podał Urząd Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Zmiany te dotyczą zarówno godzin celebracji jak warunków uczestnictwa.
Zaznaczono, że Ojciec Święty będzie sprawował obrzędy Wielkiego Tygodnia przy ołtarzu Katedry, w bazylice św. Piotra.
W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia 2020 r., o godz. 11. 00 będzie miało miejsce upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, a następnie Msza święta.
W Wielki Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. o godz. 18.00 papież będzie przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej
W Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
O godz. 18. 00 Franciszek będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej
Natomiast o 21. 00 nabożeństwu Drogi Krzyżowej, na cmentarzu bazyliki św. Piotra
W Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2020 r., o godz. 21.00 Ojciec Święty będzie sprawował liturgię Wigilii Paschalnej
W Niedzielę Wielkanocną 12 kwietnia 2020 r., o godz. 11.00 papież będzie sprawował Mszę Świętą Zmartwychwstania Pańskiego, zaś na jej zakończenie udzieli uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, z którym związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
Uroczystości liturgiczne Wielkiego Tygodnia w Watykanie odbędą się bez udziału pielgrzymów.
W tym roku na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Nie będzie w Wielki Czwartek Mszy św. Krzyżma Świętego, a Msza św. Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne, odprawiona będzie w Watykanie.
Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.
Te bezprecedensowe zmiany, wynikające z pandemii koronawirusa, ogłosił Watykan publikując pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Jak wyjaśniono, z powodu tej „nadzwyczajnej sytuacji” uwzględnione zostały w nim niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godzinie 11.00 Papież odprawi Mszę w bazylice Świętego Piotra.
Z programu Wielkiego Czwartku zgodnie z zaleceniem Kongregacji wykreślono poranną Mszę św. Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza św. ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia.
Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim, Mszę Wieczerzy Pańskiej. Od 2013 roku przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców. Mszę św. odprawi w bazylice Św. Piotra.
W Wielki Piątek tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej.
Następnie o godzinie 21.00 Papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej; po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.
W Wielką Sobotę o godz. 21.00 w bazylice odbędzie się Msza św. Wigilii Paschalnej.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi Mszę św. o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.