Od 28 września do 2 października 2022 roku na Valdocco w Turynie odbywał się Międzynarodowy Kongres Salezjańskich Dzieł i Służb Społecznych. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób z całego świata, a wśród nich salezjanie, salezjanki, członkowie Rodziny Salezjańskiej oraz świeccy pracownicy i wolontariusze.
W skład ośmioosobowej delegacji z Polski weszli przedstawiciele wszystkich Inspektorii, zaś Inspektoria Pilska była reprezentowana przez delegata ds. duszpasterstwa młodzieży oraz pracowników Salezjańskiego Centrum Młodzieży św. Jana Bosko w Kniewie, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Jana Pawła II w Rzepczynie oraz Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu.
Trzy intensywne dni
W czasie Kongresu można było wysłuchać trzech centralnych konferencji. Pierwszą z nich wygłosił kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup metropolita Tegucigalpy i koordynator Rady Kardynałów oraz były przewodniczący „Caritas Internationalis” (2007-2015). W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Aktualność nauki społecznej Kościoła, integralny rozwój człowieka oraz rola salezjańskich dzieł i służb społecznych”, kardynał salezjanin rozpoczął od podkreślenia, stawiając celowo kilka prowokacyjnych pytań, nieprzemijającej aktualności chrześcijańskiej nauki społecznej, także dzisiaj, w obliczu globalnych wyzwań i ogromnych przemian społecznych, które się dokonują. Kolejnego dnia ks. Michał Vojtáš SDB, prorektor Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie, przedstawił temat: „Ewolucja wymiaru społecznego w wychowaniu i pedagogice salezjańskiej”, zaś Carlos Ballesteros, dyrektor Katedry Oddziaływania Społecznego na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie, w sobotni poranek wygłosił wykład pt.: „Ślad, który pozostawiamy. Wyzwania i możliwości pomiaru generowanego przez nas wpływu”.
Dodatkowo codziennie odbywało się forum młodzieżowe z udziałem Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime na temat roli salezjańskich wychowanków w dziełach społecznych. Ponadto w małych grupach przeprowadzano szkolenia dotyczące pracy salezjańskiej z młodzieżą potrzebującą, a także dzielenie się dobrymi praktykami stosowanymi przez różne podmioty świata salezjańskiego. Bloki popołudniowe kończyły się celebracją eucharystyczną w Bazylice Maryi Wspomożycielki Wiernych. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zwiedzenia Muzeum – Domu Księdza Bosko na Valdocco i lepszego poznania tego wyjątkowego miejsca.
Kongres zakończył się w niedzielne południe. Wcześniej jednak, ks. Miguel Ángel García, radca generalny ds. salezjańskiego duszpasterstwa młodzieży, podsumował Kongres i przedstawił 20 propozycji na przyszłość możliwych do zrealizowania na poziomie lokalnym, inspektorialnym, krajowym, regionalnym i w Zgromadzeniu.
Potrzeba formacji kadry świeckiej
Reprezentanci Inspektorii Pilskiej wskazują na potrzebę szerszej współpracy w kwestii wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, programów i innowacji realizowanych przez inne placówki i ośrodki. Niezbędna jest formacja kadry świeckiej, „aby potrafili być dla młodych ludzi ojcem, matką, przyjacielem, wsparciem, przewodnikiem, a nie strażnikiem. Samo szkolenie z teorii o systemie prewencyjnym nie przygotuje wychowawców do pracy w tym systemie”.
Odpowiadając na pytanie: „Na co zwrócić szczególną uwagę w procesie formacji kadry świeckiej?” uczestnicy spotkania w Turynie zaznaczają potrzebę przeprowadzania spotkań formacyjnych na różnych poziomach, a także na troskę o życie duchowe i sakramentalne pracowników oraz ich osobiste i świadome zaangażowanie w codzienne budowanie relacji z Jezusem.
Jeden z uczestników stwierdził: „Podczas Kongresu poznałem mnogość dzieł salezjańskich, które realizowane są na całym świecie, a o których istnieniu nie miałem pojęcia”. To też pokazało, jak różne są obszary działań salezjanów: praca z dziećmi ulicy w Afryce czy Ameryce Południowej; praca w więzieniu, gdzie salezjanie szkolą więźniów w różnych zawodach; w Sierra Leone pomagają nieletnim prostytutkom wyrywając je z pracy na ulicy i oferując szkolenie zawodowe, opiekę, pomoc medyczną i prawną, zaś w Słowenii i Ekwadorze prowadzą zajęcia cyrkowe.
A poznawaniu tych dzieł i wymianie zdań sprzyjały przede wszystkim spotkania w małych grupach w czasie zajęć, a także rozmowy w kuluarach i podczas wspólnych posiłków.
Inny przedstawiciel Inspektorii Pilskiej podzielił się swoimi myślami: „Całe doświadczenie Kongresu, poznanie historii różnych ludzi oraz doświadczenie heroizmu Jana Bosko w tworzeniu Oratorium jest wielce budujące. To poczucie zbudowania, jest ponadto zobowiązujące. Przywodzi mi na myśl następujące pytania: Co ja mogę zrobić w pracy z młodzieżą i jak podejmować na co dzień walkę duchową? Jak aranżować swoją pracę, by była ona urzeczywistnieniem służby młodemu człowiekowi? Jak wykorzystywać i mnożyć swoje talenty? Jakie są owoce mojej pracy?”
Spojrzenie w przyszłość
Co jeszcze zostawił w sercach uczestników turyński Kongres? Przede wszystkim spojrzenie w przyszłość: „Rozbudowana sieć współpracy pomiędzy krajami Ameryki Południowej, ilość projektów innowacyjnych realizowanych w Hiszpanii, opieka nad wychowankami młodzieżowych ośrodków wychowawczych, którzy opuścili już placówkę w Czechach, angażowanie we współpracę z dziełami byłych wychowanków, to tylko niektóre z działań których w Polsce nie ma, lub które są podejmowane, ale na niewielką skalę. Od razu pojawiła się myśl… musimy w Polsce zbudować sieć współpracy, wymiany informacji, wspólnego kalendarza, realizować wspólne projekty, organizować zjazdy byłych wychowanków, angażować byłych wychowanków do współpracy. Byłoby pięknie…”
ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB