Taizé: przeor Wspólnoty kończy 60 lat

Przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Alois obchodzi jutro 60. urodziny. Niemiecki katolik stanął na czele Wspólnoty w 2005 r. i jest następcą zamordowanego brata Rogera, pochodzącego z Genewy teologa protestanckiego. Zgodnie z regułą Wspólnoty z Taizé przeor osobiście wyznacza swego następcę. Brat Roger uczynił to już na osiem lat przed śmiercią.

Br. Alois urodził się 11 czerwca 1954 r. w Nördlingen w Bawarii, po czym zamieszkał w Stuttgarcie. Jego ojciec był bileterem w tramwajach, matka prowadziła dom. Alois od 17. roku życia odwiedzał Taizé. Wtedy, na początku lat 70., odbywały się tam pierwsze wielkie spotkania młodzieży z całej Europy. W 1974 r. Alois wstąpił do Wspólnoty, a 6 sierpnia 1978 r. złożył w niej uroczyste “zaangażowanie na całe życie” (śluby). Już wtedy – jak wspomina – brat Roger zapytał go po raz pierwszy, czy mógłby sobie wyobrazić, że kiedyś zostanie jego następcą jako przeor. W 1998 r. brat Roger poinformował Radę Braci o swojej decyzji.

Brat Alois studiował teologię w Lyonie, nie jest jednak księdzem. Przez wiele lat był koordynatorem i szefem zakwaterowania Europejskich Spotkań Młodych, organizowanych przez Wspólnotę z Taizé. Odbywają się one rokrocznie na przełomie lat, w jednym z dużych miast europejskich – ostatnie w Strasburgu, a na przełomie lat 2014/2015 młodzież będzie gościła Praga.

Innym ważnym punktem pracy brata Aloisa były liczne podróże do krajów Europy Wschodniej i Środkowej, w tym kilkakrotnie do Polski, które podjął po przemianach 1989 r. Obecny przeor jest także kompozytorem niektórych śpieww z Taizé. Tajemnicę żywotności Wspólnoty widzi w jej prostocie oraz we wspólnej modlitwie.

KAI/pz

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Kamerun: nowy kościół marianów – sanktuarium św. Jana Pawła II

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą