Św. Jan Paweł II, św. Urszula Ledóchowska i bł. Maria Teresa Ledóchowska patronami Polonii w Austrii

Polonia austriacka uczciła 337. rocznicę odsieczy wiedeńskiej i 37. rocznicę obecności na wiedeńskim Kahlenbergu papieża Jana Pawła II.

Uroczystej Mszy św. w tamtejszym kościele św. Józefa przewodniczył nuncjusz apostolski w Austrii abp Pedro López Quintana. On też ogłosił św. Jana Pawła II, św. Urszulę Ledóchowską oraz bł. Marię Teresę Ledóchowską patronami Polonii w Austrii.

Bł. Maria Teresa (założycielka sióstr misjonarek klawerianek i patronką Dzieła Współpracy Misyjnej w Polsce) oraz jej młodsza siostra Urszula (założycielka urszulanek szarych) urodziły się w Loosdorf w Dolnej Austrii. Ich ojcem był hrabia Antoni Ledóchowski, a matką – pochodząca ze Szwajcarii Józefina Salis-Zizers.

W kazaniu abp Quintana zwrócił uwagę, że historyczne zwycięstwo wojsk dowodzonych przez Jana III Sobieskiego przed 337 laty nieprzypadkowo nastąpiło 12 września, gdy Kościół obchodzi wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Podkreślił, że „zwycięstwo pod Wiedniem” może się dokonać także w naszym życiu. Droga do tego zwycięstwa wiedzie przez zaufanie Jezusowi i Matce Bożej.

Podczas Mszy św. na ołtarzu wystawiono relikwiarze trojga patronów Polonii w Austrii. Ich sylwetki przybliżył pochodzący z Polski parlamentarzysta austriacki Jan Ledóchowski. Następnie nuncjusz apostolski odczytał specjalny dokument ustanawiający świętych Jana Pawła II i Urszulę Ledóchowską oraz bł. Marię Teresę Ledóchowską patronami Polonii w Austrii.

Uroczystości zostały zorganizowane przez rektora kościoła św. Józefa na Kahlenbergu ks. Romana Krekorę we współpracy z Ambasadą RP w Wiedniu i ambasador Jolantą Różą Kozłowską, z Konsulatem Generalnym RP, wiedeńską placówką PAN oraz Instytutem Kultury Polskiej w Wiedniu.

Zaostrzone przepisy związane z pandemią koronawirusa nie pozwoliły na szerszy udział w uroczystościach. Obecna była kilkuosobowa delegacja Senatu RP z marszałkiem Tomaszem Grodzkim i wicemarszałkiem Bogdanem Borusewiczem. Rząd Austrii reprezentował minister finansów Gernot Blümel oraz wiceburmistrz Wiednia, przybyli też przedstawiciele różnych partii politycznych oraz przedstawiciele licznych placówek dyplomatycznych.

Rektorem na Kahlenbergu jest od sześciu lat chrystusowiec ks. Roman Krekora. Zakonnicy z jego zgromadzenia sprawują posługę duszpasterską także w kościele na wiedeńskim Rennwegu. Jak podkreślił, obie świątynie są „polskimi wyspami”, a dla niego szczególną „wyspą” kościół na Kahlenbergu. Świątynia jest własnością polską od 1906 roku. – Dziś jest ona taką małą Polską. Jest mało miejsc na ziemi upamiętniających nie tylko wygraną bitwę, ale wojnę, która zmieniła losy Europy. Kahlenberg jest miejscem szczególnym, w którym każdy Polak może być dumny ze swojej historii, czuć się jak u siebie w domu, bo polski kościół na Kahlenbergu to skrawek polskiej ziemi. Dla wszystkich Polaków mieszkających w Austrii i dla wszystkich, którzy tutaj przyjeżdżają, miejsce to jest domem, śladem dumnej historii. To miejsce jest także niezwykle ważne dla chrześcijaństwa, ponieważ gdyby nie zwycięstwo Sobieskiego, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy chrześcijańskiej Europy – powiedział KAI ks. Krekora, który sprawuje opiekę duszpasterską również w trzech innych kościołach Wiednia, w tym na sąsiadującym z Kahlenbergiem Leopoldsbergu.

„Kościół na Kahlenbergu ma symboliczne znaczenie dla Polaków, natomiast kościół na Leopoldsbergu jest ważny dla Austriaków. Można by powiedzieć, że z historycznego punktu widzenia Leopoldsberg to takie Gniezno państwa austriackiego. Od czasów Celtów, poprzez lata rządów Babenbergów i Habsburgów, jest to wyjątkowe miejsce dla Austrii. Mam wielką przyjemność i zaszczyt opiekować się tymi dwoma kościołami”, stwierdził ks. Krekora.

Podkreślił, że jego zadaniem jest „otwierać drzwi tego kościoła Polakom i witać ich słowami: «dobrze, że tu jesteście, serdecznie zapraszam, czujcie się jak u siebie w domu, czujcie się jak gospodarze». A ponieważ dobry polski gospodarz tradycyjnie jest gościnny, przychodzą więc również Austriacy, Turcy, turyści z całego świata. Są serdecznie witani staropolską gościnnością”.

Co roku na wiedeńskim Kahlenbergu, w rocznicę odsieczy wiedeńskiej (1683 r.), Polacy gromadzą się licznie na uroczystej Mszy św.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia