Św. Benedykt – nadzieja dla Nursji i Europy

„Europa odnajdzie nadzieję, gdy człowiek znajdzie się w centrum jej instytucji. Św. Benedykcie, módl się na nami!” – napisał Papież na Twitterze. Nawiązał w ten sposób do przypadającego dziś wspomnienia świętego patrona Europy. Obchodzi się je w rocznicę powrotu jego relikwii do opactwa na Monte Cassino.

Krzysztof Bronk – Watykan

Jedne z najważniejszych obchodów dzisiejszego święta mają miejsce w Nursji, rodzimym mieście św. Benedykta i jego siostry Scholastyki. Miasto to z trudem podnosi się z gruzów po silnym trzęsieniu ziemi w 2016 r. Bazylika wzniesiona nad rodzinnym domem świętych została zrównana z ziemią. Żyjąca przy niej wspólnota benedyktynów przeniosła się tuż za miasto i tam buduje swą nową siedzibę. Zabytkowa bazylika św. Benedykta jest natomiast odbudowywana przez diecezję, do której formalnie należy, przy wsparciu Unii Europejskiej.

Benedyktyni, którzy pozostali w Nursji po trzęsieniu ziemi są silnym znakiem nadziei dla miejscowej ludności. Świadczą o tym ich ambitne plany. Aktualnie modlą się jeszcze w prowizorycznej, drewnianej kaplicy, wybudowanej tuż po trzęsieniu ziemi. Dostali już jednak pozwolenie na budowę dużego klasztoru, w którym przewidziano miejsce dla co najmniej 30 mnichów. Stolica Apostolska natomiast w pełni uregulowała ich sytuację kanoniczną, uznając ich za niezależny przeorat. Jest to bowiem wspólnota młoda i międzynarodowa, która powstała w rodzinnym mieście św. Benedykta w kontekście Wielkiego Jubileuszu z inicjatywy amerykańskiego benedyktyna o. Cassiana Folsoma.

Za: vaticannews.va.

Wpisy powiązane

Papież na Gregorianie: edukacja jest misją, od niej zależy przyszłość chrześcijaństwa

Od „imprezowiczki” do misjonarki – młoda irlandzka zakonnica zostanie wkrótce beatyfikowana?

Misjonarka werbistka jedną z ofiar śmiertelnych erupcji wulkanu w Indonezji